Carson

Kit Carson

Kit Carson urodził się w Wigilię 1809 roku. Był jedenastym z piętnastu dzieci Lindsay Carson. Matką jego była Rebbeca Robinson. Jego ojciec miało irlandzko – szkockie pochodzenie, walczył również w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Mieli oni bardzo bliskie stosunki z rodziną Daniela Boone’a innego bohatera Stanów Zjednoczonych.

Ojciec Kita zmarł gdy nasz bohater miał 8 lat. Jego matka ponownie wyszła za mąż, co spowodowało napięcia na linii Kit – ojczym. Spowodowało to oddanie Kita do Davida Workmana, rymarza by młody mężczyzna mógł nauczyć się jakiegoś zawodu. Sam Kit bardzo mile wspominał swojego “nauczyciela”.

Kit jednak uciekł od swojego mentora i udał się razem z furażerami  w okolice Santa Fe, w okolicach którego się osiedlił. Uczył się od znajomych swojego ojca z czasów wojny. Dzięki czemu nabył umiejętności traperskie, a także nauczył się paru języków, w tym kilku indiańskich. Kit nabywał wielu różnych umiejętności, pracował jako kucharz, czy w kopalni miedzi.

W późniejszych latach wiele wędrował po górach i wynajmował się jako przewodnik górski dzięki czemu poznał ogromne terytorium. W tym okresie dołączył do jednej ekspedycji, która została zaatakowana, dzięki czemu Kit otrzymał chrzest bojowy co w późniejszym życiu zdecydowanie się przydało.

Życie trapera nie było łatwe. O zarobek może trudno nie było, ale ceny za skóry również nie były wysokie. Dochodziły do tego koszty różnych narzędzi, a także częste konflikty z Indianami. Wartym zaznaczenia było również i to, że jego strój złożony ze zesztywniałych skór zwierzęcych często był przeszkodą dla wielu broni czerwonoskórych. Dużym problemem były również niedźwiedzie grizzly, największy i najniebezpieczniejszy przeciwnik trapera.

W swoich wspomnieniach Kit często wspominał o konfliktach z Indianami. Przykładowo w 1833 roku Indianie zaatakowali jego obóz i ukradli kilka koni. Kit i jego wspólnicy postanowili je odbić i zabić jak najwięcej czerwonoskórych. Nienawidził plemienia Czarnych Stóp. Uważał ich za jedno z największych zagrożeń, a zabicie przedstawiciela za punkt honoru. W późniejszym okresie jego życia często stawał po stronie Indian i próbował im nawet pomóc.

W latach 40-tych uczestniczył w wyprawie Johna Charlesa Fremonta jako przewodnik z miesięczną pensją wynoszącą 100$, co na ówczesne czasy było bardzo wysoką pensją. Mieli za zadanie wytyczyć szlak na zachód w stronę Wyoming, a w późniejszych latach zawędrował wraz z Fremontem nawet do Kalifornii należącej wtedy do Meksyku, który nakazał odejście z ich terytorium pod groźbą zaatakowania ich ekspedycji.

Obaj uczestniczyli również w rewolcie Amerykanów z Kalifornii, którzy ogłosili republikę i zerwanie z Meksykiem. Wywołało to wojnę przeciwko USA, podczas której Carson przekazywał raporty i ważne dokumenty od Fremonta do Waszyngtonu, co sprawiło wzrost popularności, gdyż misje te były wyjątkowo trudne, a nasz bohater często był w niebezpieczeństwie.

W późniejszych latach brał udział w walkach w wojnie z Meksykiem, którą ostatecznie Stany wygrały, co zmusiło Meksyk do odstąpienia kolejnych terytoriów na rzecz zwycięzców.

Wziął również udział w wojnie secesyjnej i dołączył do armii Unii. W okresie tym wzrosła nienawiść Carsona do Apaczów, tak jak jego dowódca James Carleton. Nasz bohater pomimo 50 lat dowodził później kampanii przeciwko Indianom Navajo, którzy schronili się w swoim najświętszym sanktuarium Canyon de Chelly. Ostatecznie siły pod dowództwem naszego bohatera pokonały Indian którzy poddali się w Forcie Canby. Wojny z Indianami i domowa przeciwko siłom Konfederacji były bardzo wyczerpujące dla już starego mężczyzny. Po wojnie zajął się pracami hodowlanymi. Śmierć jego trzeciej żony z powodu komplikacji poporodowych wstrząsnęła naszym bohaterem. Zmarł on miesiąc później 23 maja 1868 roku w wieku 58 lat.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Kit CarsonDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *