previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Łapacz Snów

Łapacz snów pojawia się jako zwykła ozdoba, modny motyw ubraniowy, a nawet jako tatuaż, ale czy wiecie skąd on się wziął i jakie ma zadanie?gallery-61333830-500x500

W procesie produkcji łapacza snów tradycyjnie były wykorzystywane witki wierzbowe, a także zwierzęce ścięgna. Wierzbie nadawano kształt okręgu, a wewnątrz wiązano ścięgna, które po odpowiednim przymocowaniu nabierały kształt podobny do pajęczej sieci. Amulet następnie ozdabiano różnorakimi piórami, rzemykami, rogami jelenia, końskim włosiem, koralikami i pazurami upolowanych zwierząt.Tak przygotowany przyrząd wieszano w okolicach łóżka, ale w takim miejscu aby dosięgały go promienie słoneczne.

Do czego on służył? Według wierzeń Indian sny spływają na człowieka z Nieba, a łapacz przecedza je i do śpiącego trafiają tylko te dobre sny, a koszmary nie przedostają się przez siatkę amuletu. Symbolizował on także Matkę Ziemię, krąg czasu i krąg życia.

Najpopularniejszą i najbardziej znaną legendą na temat pochodzenia amuletu jest ta pochodząca z plemienia Siouksów. Opowiada ona o pewnej kobiecie, której dziecko dręczyły koszmary, a ona nie wiedząc już co ma robić udała się do starej przędzarki. Kobieta poleciła jej wykonać właśnie taki łapacz snów, który od tamtej pory chronił jej dziecko przed sennymi koszmarami.

Veinzord

Zapraszamy do gry w The West

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *