indianskielegendy1905

Legendy indiańskie – Łosie i szamani

Witajcie kowboje! Wiedzieliście, że niegdyś jelenie żywiły się mięsem? Jesteście ciekawi, jak to się stało, że zmieniły dietę? Zapraszam do lektury :)

Dawno temu, Indianie z plemienia Komanczów obozowali u podnóża góry. Byli szczęśliwi, bo nieopodal płynął strumień, który zaopatrywał ludzi w świeże ryby, dzięki czemu nie było głodu. Jednakże po pewnym czasie ludzie wychodzili na łowy i… nie wracali. Bardzo to zmartwiło Starszyznę, która w efekcie poprosiła szamanów, aby coś zdziałali w tej sprawie.
Po niezbędnych przygotowaniach, dwaj szamani usiedli w tipi i zaczęli się naradzać. Bardzo nie podobało im się to, że niedaleko od wioski, miały swoją kryjówkę jelenie. To na nie właśnie padło podejrzenie o kradzież i zjadanie ludzi. Należy bowiem wspomnieć, że wtedy te zwierzęta były mięsożerne.
Nazajutrz szaman i szamanka udali się do jaskini jeleni. Przy wejściu stał na straży potężny byk, który nie pozwolił Indianom wejść do środka. Szamani próbowali go sprowokować do pokazania wnętrza, mówiąc jak to on dobrze wygląda i jak musi dobrze się odżywiać. Na co jeleń podniósł z ziemi kij i uderzył w skałę, mówiąc przy tym “jeden tłusty bawół”. I w tym momencie wyszedł z jaskini dobrze zbudowany bawół. Jeleń znowu uderzył kijem i powiedział “Jedno cielę bawoła”. Po czym z wnętrza wybiegł cielak bawoła. Szamani byli podekscytowani. Nie mieli jednak dowodów na kradzież ludzi, a byli słabsi od strażnika, żeby go pokonać i dowiedzieć się wszystkiego osobiście. Oddalili się więc, a kiedy odeszli od zasięgu słuchu jelenia, zaczęli między sobą szeptać. Nie wierzyli, że w jaskini przetrzymywane są jedynie bawoły. Chcieli to sprawdzić sami. Doszli do wniosku, że przecież kiedyś strażnicy muszą się zmieniać. Zaczaili się więc w pobliżu wejścia, ukrywając się pomiędzy gęstymi krzakami. Mieli rację. Po kilku długich godzinach oczekiwania, w końcu strażnik poszedł po zmianę. Wtedy szamani wyskoczyli z gęstwiny, podbiegli do wejścia i uderzając kijem w skałę powiedzieli “dwoje ludzi”. Z pieczary wyszło dwóch uzbrojonych w łuki Indian. Szaman znów uderzył kijem, ale tym razem powiedział “więcej ludzi”. Na co z wnętrza zaczęły wychodzić całe tłumy porwanych wojowników.
Jelenie szybko zauważyły podstęp i wyskoczyły na zewnątrz, ścierając się z ludźmi. Dwunożni mieli jednak przewagę liczebną, dzięki czemu zwyciężyli, zabijając większość jeleni. Wtedy szaman rzekł do strażnika “Jesteśmy silniejsi, więc od dziś to my będziemy was zjadać, wykorzystując każdą część waszego ciała-skórę, mięso, kości”. Jeleń przytaknął w zgodzie, a szamanka dodała “Natomiast wy od dziś będziecie żywić się trawą, liśćmi i owocami, bojąc się każdego innego zwierzęcia”. Jeleń nie miał wyboru, zwierzęta przegrały tę walkę i musiały się poddać.
Od tamtej pory jelenie już nie zjadają ludzi, a Indianie zabijają tylko tyle jeleni, ile potrzebują, aby przeżyć.

indianskielegendy1905Red. Sunka Wakan


Zapraszamy do gry w The West

0 razy komentowano: “Legendy indiańskie – Łosie i szamaniDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *