artykuł

Luger szaunisów

Dziś przybliżę wam historie wyżej wymienionej broni. Luger szaunisów jest bronią palną dodaną jako nagrodę w evencie wielkanocnym w 2016 roku. Łudząco przypomina jednak niemiecką broń z okresu wojen światowych… Jest to tak naprawdę Pistolet P08 Parabellum. Zwany potocznie Luger od nazwiska konstruktora. Może więc powiedzmy kilka słów o nim. Georg Luger bo tak się nazywał urodził się w 1849 roku, a zmarł w 1923 roku. W wieku 18 lat zgłosił się na ochotnika do wojska na roczną służbę. Szybko piął się po szczeblach i już rok później otrzymał stopień chorążego. Podczas służby bardzo zainteresował się automatycznymi systemami ładowania broni. W 1875 roku rozpoczął karierę w fabryce broni. W 1894 roku stworzył nasz tytułowy pistolet. W 1919 został zwolniony z firmy, ze stanowiska inżyniera. Sądownie wygrał spór z firmą o patent na swoją broń. Znamy już trochę jego historię. Wróćmy więc do głównego bohatera artykułu. Nazwa ,,parabelum” pochodzi od łacińskiego powiedzenia: „si vis pacem, para bellum” – jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny. Pistolet wywołujący pokój. Ciekawe jak to się sprawdzało w praktyce. Produkcję broni rozpoczęto w 1900 roku, a zakończono w 1942 roku. Przez blisko pół wieku był niezastąpioną i jedną z najlepszych broni swoich czasów. Taka trochę dzisiejsza łada, która od 40 lat produkuje auta o tym samym stylu. Jest jednym z bardziej znanych i rozpoznawalnych broni będącym na wyposażeniu niemieckiego żołnierza na frontach I oraz II wojny światowej. Czy ten pistolet mógł być używany na dzikim zachodzie?
Raczej nie, nie ma na to dowodów. Lugery dostały się w ręce Amerykanów jako zdobyczna broń pod koniec I wojny światowej. Czyli już po trwaniu czasów dzikiego zachodu.
Podsumowując,był bardzo dobrą bronią w ubiegłym stuleciu. Jednak podejrzewam, że kowboje mieliby problem ze znalezieniem naboi do tego pistoletu. Po co im broń skoro amunicja do niej byłaby produkowana tysiące kilometrów dalej? To pozostanie twórców gry i zapewne nigdy się tego nie dowiemy.

Lares Szkodnik

Zapraszamy do gry w The West

0 razy komentowano: “Luger szaunisówDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *