previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Martha Jane Cannary

Martha Jane Cannary, czyli słynna Calamity Jane urodziła się w Princeton w stanie Missouri 1 maja 1852 roku. Od samego początku Martha kochała spędzać na świeżym powietrzu i zaczęła jeździć konno w młodym wieku. W 1865 roku Martha, wraz z rodzicami i pięciorga młodszym rodzeństwem, wyemigrowała z Missouri do Virginia City w stanie Montana. Podczas pięciomiesięcznej podróży, nastolatka spędzała większość czasu na polowaniu z mężczyznami w karawanie. Gdy pociąg wozów przybył do Virginia City, uznano ją za znakomitą traperkę i nieustraszonego jeźdźca. Wkrótce po przybyciu do Montany, matka Jane zmarła w Black Foot w 1866 roku. Rodzina ponownie wyemigrowała do Utah, przybywając do Salt Lake City latem 1866 roku. Podróż najwyraźniej nie była dobra dla rodziny Cannary, ponieważ Pan Cannary zmarł później tego samego roku. Teraz kierując domem, Jane zabrała rodzeństwo do Wyoming, przybywając do Fort Bridger 1 maja 1868 roku. Biorąc wszystko, co było możliwe, aby zapewnić rodzinę, pracowała jako kucharz, pielęgniarka, tancerka, pomoc kuchenna, kelnerka, woźnica, a według niektórych opowieści prostytutka.

W 1870 roku dołączyła do generała George’a Armstronga Custera jako zwiadowca w Fort Russell w Wyoming, zakładając mundur żołnierza. To był początek zwyczaju ubierania się Calamity Jane jak mężczyzna. W tym czasie podobno “Calamity Jane” zasłużyła na swoje nazwisko. Jak opowiadała Calamity, stało się to w Goose Creek w Wyoming, gdzie znajduje się teraz miasto Sheridan. Kapitan Egan dowodził, a żołnierze zostali rozkazani do stłumienia powstania Indian. Po kilku dniach, kiedy żołnierze wracali do obozu, wpadli w zasadzkę przez dużą grupę Indian. Kapitan Egan był pierwszym, który został postrzelony i spadł z konia. Katastrofa Jane jechała z wyprzedzeniem, ale po usłyszeniu ostrzału, odwróciła się w siodle i zobaczyła upadek kapitana. Odwróciwszy się, podniosła go na konia i bezpiecznie wróciła do fortu. Kapitan Egan o odzyskaniu przytomności powiedział ze śmiechem: “Nazywam cię Calamity Jane, bohaterką równin”. Jeździła po całym praktycznie Dzikim Zachodzie wraz ze swoimi kompanami z wojska walcząc z Indianami, czy broniąc osadników przed nimi co wielokrotnie się zdarzało w II połowie XIX wieku.

Próbowała swoich sił jako pracownik Pony-Express z dość dużymmi sukcesami, gdyż tylko jej udawało się przejść przez najtrudniejsze tereny. Jednak to nie było to i wciąż wojsko ją kusiło, choć trzeba przyznać, że potrafiła zahamować nad tymi pragnieniami.  Świadczy o tym fakt, że przez pewien okres zajmowała się również hodowlą bydła. W 1885 wzięła ślub z Clintonem Burkiem, któremu dwa lata później urodziła córkę. Do 1893 roku prowadzili hotel w Boulder w Kolorado. Jednak nigdzie nie zagrzali miejsca na stałe. Podróżowali do Montany, Missouri, Wyoming, Idaho. Przez kilka następnych lat Calamity próbowała sprzedać swoją historię życia każdemu, kto chciał słuchać. 

Mając reputację, że potrafi poradzić sobie z koniem lepiej niż większość mężczyzn i strzelać jak kowboj, jej umiejętności zabrały ją na wystawę Wild West Show Buffalo Billa w 1895 roku, gdzie wykonała ostrą strzelaninę na koniu. Koncertowała w Minneapolis, następnie w Chicago , St. Louis i Kansas City, pokazując na scenie prawdziwe życie na Dzikim Zachodzie, tak jak je przeżyła. Zawsze potrafiła się upić i zostać zwolniona bez ceremonii. Tak też było w 1901 roku. Alkoholizm i ciężkie życie odznaczyło się na jej zdrowiu. Powróciła do Deadwood, gdzie w dwa lata później zmarła w wieku 51 lat. Na jej ostatnie życzenie została pochowana w kwaterze przystającej do grobu Hickoka na cmentarzu Mount Moriah. 

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *