previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Mieć dowód

W lesie mieszkały dwie siostry, po matce odziedziczyły zdrowie i urodę, a po ojcu siłę
i jasność umysłu. Gdy zmarła rodzicielka musiały się słuchać prababki. Babce zaś zmarło się, gdy nie zdążyła obronić się przed łosiem i wskoczyć na drzewo. Gdy przyszło im w większości decydować o sobie i wspólnej przyszłości, zaczęły rywalizować równie zaciekle, jak wygłodzone stado wilków goniących zdobycz.

Zaczęły robić sobie żarty oraz dowcipy prababce, która posiadała niewybredny humor. Wykonywały też zadania specjalne – mające na celu udowodnienie, która jest lepsza od drugiej.

Jedna spróbowała polować na kojoty, by im się nie wydawało, że są od niej przebieglejsze, a gdy przyszła do namiotu siostry pokazała cały pęk kojocich kit. Siostra wzięła resztę, oporządziła a skóry zaczęły się suszyć razem z mięsem.

Gdy rozmawiając o wszystkim i niczym siostry usłyszały dyszenie niedźwiedzia, starsza odczekała, aż ten będzie blisko po czym wypadła z namiotu i zerwała suszące się mięso, które chciał miś. Obie pobiegły co sił do namiotu prababki. Mięso było bezpieczne, więc mogła udowodnić poziom swojego szaleństwa. Wzięła płonącą żagiew z paleniska i starała się odpędzić zwierzę. Gdy się jej to udało stwierdziła, że siostra ma kolejną szansę by ją prześcignąć.

Następnego dnia, młodsza siostra stanęła na szczycie klifu równo z wodospadem
i wskoczyła do spadającej wody. W tym samym czasie druga wspinała się po stromych skałach i zboczach, by dobrać się do miodu. Wieczorem obie porównały swoje wyniki. Oba wypadły podobnie, gdyż wymagały sporej odwagi. Miód zjadła prababka, gdy one się spierały, która być może odrobinę była lepsza. Po skończeniu wyczerpującego sporu były zmuszone iść spać głodne.

Wczesnym świtem wstała babka. Strugała jakieś zwierzę z kawałka drewna. Gdy dołączyły do niej zaspane dziewczęta, wstała by przywitać się z młodym jeleniem, który łasy był był na głaskanie babki. Ta zaś tylko powiedziała do obu: Świat jest pełen arogancji, stawia sobie za cel udowodnienie wszystkiemu co żyje, że nad nim panuje. W tym wszystkim nie widzi się, że zawsze będziemy na równi częścią świata, który go otacza, karmi i daje zasoby by żyć godnie.
Siostry się przytuliły, dziś już nie rywalizując.

Norrtia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *