previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Niekompletne Tworzenie

Gdy Wielki Duch chciał odpocząć od przemierzania świata i tworzenia go, przekazał na jakiś czas moc kojotowi
i papudze.
Nie mogli dojść do porozumienia, więc wybrali najcieńszą część kontynentu. Kojot poszedł na górę, a papuga
w dół. Kojot nie mogąc się doczekać tworzenia biegł bez wytchnienia, mijając skałki i prerie. Do spółki w biegu dołączyła chmura, chwaląc się, że nie doścignie jej. Gdy kojot się męczył ta stawała i z chmury padał deszcz, wyrastały drzewa, krzewy i trawy. Tak ganiali się wytrwale, że większość terenu pokrywała trawa. Kojot był niecierpliwy, więc nic więcej nie zdążyło wyrosnąć. Gdy porządnie się zmęczył chmura stanęła na dłuższy czas, a kojot zasnął. Gdy wstał zobaczył, że jest w ogromnym lesie, gdzie nie dociera światło. Przywołał chmurę, a ta pomogła mu i rozstali się na polanie.
W tym samym czasie papuga zabrała ze sobą worek orzechów o twardych skorupach i gdy leciała upuszczała skorupy. Papugę tak pochłaniało jedzenie, że tworzyła istne pasma górskie. Gdy chciała odpocząć sfrunęła na szczyt jednej z nich, jednak było tam za zimno. Stworzyła więc urwiska przy wodospadach w gęstej dżungli
i tam wykopała jamę. Zapoczątkowała nowy styl budowania i chronienia ptaków przed lądowymi niebezpieczeństwami. Reszcie jej kuzynów przypadło to do gustu.
Gdy tak ara i kojot zajęci byli po uszy, Duch zaczął obserwować postępy. Pracowitością ary był zachwycony. Gdy zobaczył zabawy kojota zastanawiał się czy to aby przemyślana decyzja.
Przyszedł czas by oboje wrócili i oddali moc. Ara nie ociągając się wróciła, zaś kojota nie można było znaleźć. Duch udał się na poszukiwania, lecz gdy go znalazł ten zarzekał się, że nie zdążył i nie miał czasu. Gdy poczuł jak uchodzi z niego moc pomyślał, jak zamrożone są jego myśli i chuchnął. Podmuch zaczął mrozić
w błyskawicznym tempie tworząc ogromną część pokrytą lodem. Nawet futra zwierząt stały się białe jak śnieg. Duch się uśmiał z tej zmiany i zniknął.

* Opowieść wzorowana na podstawie oryginału – “Kojot i Chmura” i “Tworzenie i długowieczność” plemienia Achomawi

Norrtia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *