previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Pete Spence

Urodził się w Luizjanie lub Teksasie jako Elliot Larkin Ferguson około 1852 r., ale pierwsza wzmianka o nim jako dorosłym pochodzi z Teksasu, gdzie 29 czerwca 1874 r. Wstąpił do Frontier Company of Texas Rangers w stopniu podporucznika.

Nie wiadomo, kiedy Ferguson opuścił Texas Rangers, ale w 1878 roku był poszukiwanym kryminalistą, który popełnił rabunek w Golliad w Teksasie. Potem uciekł, pojawił się w południowej Arizonie i użył imienia Peter M. Spencer, aka: Pete Spence.

Wkrótce zaprzyjaźnił się z rodziną Clanton i podobnie jak reszta znanych „kowbojów” kontynuował jazdę po drugiej stronie prawa. Osiedlając się w Tombstone, Spence mieszkał naprzeciwko domu Earpów, w domu, który wciąż stoi w Tombstone.

Poza hałaśliwymi zajęciami z kowbojami, Spence współpracował z Frankiem Stillwellem w kopalni Franklin i innych przedsięwzięciach górniczych i przez pewien czas prowadził salon Vogana. W końcu posiadał także ranczo i obóz drwali na południowym przełęczy w górach Dragoon.

W październiku 1880 roku Spence został oskarżony o posiadanie skradzionych meksykańskich mułów, ale nie został skazany. Jednak z pewnością umieściło go to w „oczach” prawa jako potencjalnego podejrzanego o inne przestępstwa, które miały miejsce.

8 września 1881 r. „Sandy Bob Line” z Bisbee została okradziona, a Pete Spence i Frank Stillwell stali się podejrzanymi. Para została „rozpoznana” ze względu na charakterystyczne głosy, a także odciski butów Stillwella. Buty Stillwella wykonane przez szewca Bisbee były niezwykłe, a szewc stwierdził, że zrobił je dla niedawnego klienta – Stillwella. Para została aresztowana w Bisbee przez grupę szeryfa, w skład której wchodził Wyatt Earp . Jednakże, nie mając wystarczających dowodów, para wkrótce została zwolniona.

Kiedy 8 października 1881 r. Doszło do kolejnego rabunku w pobliżu miasta, gazety doniosły, że Spence i Stillwell zostali aresztowani jako podejrzani. Frakcja Kowboja była ponownie rozgniewana aresztowaniem, zwłaszcza McLaury. Ani Spence, ani Stillwell nie zostali skazani i obaj zostali zwolnieni.

Po strzelaninie w OK Corral w dniu 26 października 1881 r. Gang Clanton szukał zemsty. Kiedy Morgan Earp został zabity 18 marca 1882 r., zarówno Spence, jak i Stillwell zostali podejrzanymi o morderstwo. Obaj byli zamieszani w nieszczęśliwą żonę Spence, Mariettę Duarte, podczas śledztwa koronera. Chociaż zeznała o podejrzanych działaniach Spence i jego przyjaciół w noc morderstwa Morgana, próba oskarżenia Spence została ostatecznie odrzucona, prawdopodobnie na podstawie faktu, że małżonkowie nie mogli zeznawać przeciwko sobie. Ale to oczywiście nie zadowoliło Earpsa, ponieważ 20 marca 1882 roku zabili Franka Stillwella.


Earps kontynuowali swoją Vendetta Ride, rzekomo zabijając 
Curly’ego Billa Brociusa , Johnny’ego Ringo i Johnny’ego Barnesa, a także prowadząc Ike’a Clantona, Pony Deal, Hanka Swillinga i innych. Earpowa „obława” ostatecznie opuściła terytorium. Wyatt poszedł dalej, co stało się znane jako Earp Vendetta Ride , wraz z bratem WarrenemDocem Hollidayem i kilkoma innymi przyjaciółmi. Słysząc o zemście Earpsa, Spence wkrótce się poddał, aby móc być chroniony. Jednakże frakcja Earpa nie była tego świadoma. 22 marca Earps pojechali na ranczo Pete’a Spence’a, szukając go. Jednak dzięki Spence za kratkami znaleźli zamiast tego Florentino „Indian Charlie” Cruz, który według późniejszego opisu Wyatta przyznał się do działania jako obserwator, podczas gdy inni zabili Morgana. Wyatt go zastrzelił.

Pete Spence ruszył dalej i do czerwca 1893 r. Pracował jako zastępca szeryfa i konstabla Georgetown w Nowym Meksyku . Podczas urzędowania pistolet zabił na śmierć mężczyznę o nazwisku Rodney O’Hara i został oskarżony o zabójstwo. Skazany na pięcioletnią kadencję w więzieniu terytorialnym Yuma w Arizonie , rozpoczął karę więzienia 10 czerwca 1893 r. Około 18 miesięcy później; jednak został ułaskawiony przez gubernatora terytorialnego.

Później Spence osiedliła się w Globe w Arizonie, gdzie prowadził ranczo kóz ze starym przyjacielem Phinem Clantonem, na południe od miasta w górach Galiuro. Nadzorował także pociągi burro, które były używane do dostarczania zapasów do obszaru Globe. Phin Clanton zmarł w 1906 roku, ale Spence pozostał przyjaciółmi z żoną. 2 kwietnia 1910 roku, używając prawdziwego nazwiska Elliot Larkin Ferguson, Pete poślubił wdowę po Phinie.

Pete Spence zmarł w 1914 roku i został pochowany na cmentarzu Globe w Arizonie, na działce obok Phin Clanton.

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *