previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Pony Express – legenda Dzikiego Zachodu

PonyExpress-3

Wells Fargo przewoziło złoto i papiery wartościowe, zazwyczaj były to duże ładunki mieszczące się w pancernym kufrze przymocowanym do powozu. Wells Fargo można porównać do dzisiejszych kurierów, którymi najczęściej wysyła się paczki. Dawniej, na Dzikim Zachodzie listy i depesze dostarczali jeźdźcy legendarnej poczty konnej zwanej Pony Express.

 

ZałożycieleZostała ona założona w 1860 roku przez Williama Russella, Alexandra Majorsa oraz Williama Bradford’a Waddella, którzy zainspirowani działaniem Wells Fargo wpadli na pomysł stworzenia szybkiej poczty konnej, mającej za zadanie jak najszybciej dostarczyć list lub depeszę do miejsca docelowego.

 

 

Kurierzy Pony Express byli bardzo odważnymi ludźmi oraz znakomitymi jeźdźcami. Ich najważniejszym celem było dostarczenie przesyłki w jak najkrótszym czasie. W tym celu, podczas swoich podróży, często wymieniali konie. Do ich dyspozycji przeznaczonych było 190 punktów usług i 500 koni. Każdy jeździec musiał dziennie przebyć 80 mil (128 kilometrów) . Punkty wymiany koni oddalone były od siebie o około 16 mil. Często zdarzało się, że jeździec docierał do spalonego punktu, gdzie znajdywał zwłoki pracowników.

Jednym z takich jeźdźców był Bob Halsam, który pokonał bez przerwy 185 mil.

Screenshot_1

Gońcy Pony Express nosili czerwone koszule, skórzane marynarki, zamszowe bluzy z frędzlami (“buckskin”), niebieskie spodnie, chustę na twarz (“bandana”), a na głowach nosili kapelusz koloru “przypalonego chleba”. Mieli także przy sobie dwa Colty, Winchester oraz nóż typu “Bowie”. Na piersi trzymali trąbkę, a w woreczku obowiązkowo musiała znajdować się Biblia. Listy były ukryte w specjalnie do tego przystosowanym siodle, w którym mogło zmieścić się ich aż 10 kilogramów.

Każdy nowo przyjęty do Pony Expres otrzymywał Biblię i musiał złożyć następująca przysięgę:

Podejmując pracę u A. Majorsa, zobowiązuję się nie używać plugawego języka, nie upijać się, nie oddawać hazardowi, nie znęcać się nad zwierzętami i nie robić nic, co nie przystoi zachowaniu dżentelmena. Przyjmuję do wiadomości, że jeśli złamię którąkolwiek z powyższych zasad, zostanę zwolniony bez zapłaty za swoją służbę.

 

Podobnie jak Wells Fargo zostało zastąpione przez szybszą koleją, tak i czas Pony Express dobiegł końca. W październiku 1861 roku zaczął funkcjonować telegraf “Western Union”, który zastąpił pocztę konną, a ta została zapisana do legend Dzikiego Zachodu.

 

Redaktor
Dawodi


Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *