previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Pow-Wow cz.2 Zasady

Dzisiejszy artykuł poświęcę na przedstawienie głównych zasad panujących podczas odbywania się festiwali Pow-Wow.

Najważniejsze dla tancerzy jest to, żeby pilnować swojej trzeźwości. Niedopuszczalne jest wyjście na arenę po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Nie można ich też w ogóle posiadać. Jedynym dozwolonym specyfikiem jest tytoń.

Do każdego tańca wymagane są konkretne ubrania, sposób poruszania się. Należy również pilnować przynależności do odpowiedniej płci. Są też tańce tzw. międzyplemienne, gdzie nie jest wymagany żaden strój indiański, a kobiety tańczą razem z mężczyznami. O wszystkim informuje uczestników oraz publiczność Dyrektor Areny. Sama Arena jest traktowana jako miejsce święte. Mogą wejść na nią jedynie tancerze, pieśniarze i Head Staff (sędziowie, Mistrz Ceremonii, Dyrektor Areny). Jest ona obstawiona dookoła ławkami, żeby tancerze mogli usiąść w przerwach i chwilę odpocząć. Widzowie mogą wejść na Arenę tylko za zgodą Dyrektora Areny oraz kiedy odbywają się tańce międzyplemienne. Zawsze należy też wchodzić oraz wychodzić jednym wyjściem z Areny, które jest specjalnie zaznaczone, o ile jest to możliwe-od strony wschodniej. Tancerzom nie wolno również rozmawiać podczas tańca. Jest to czas na oddanie się modlitwie, medytacji.

W obecnych czasach większość Pow-Wow jest oficjalna i można nagrywać oraz robić zdjęcia. Są jednak momenty, kiedy MC powie, że nie wolno nagrywać danej pieśni, czy tańca. Staramy się szanować kulturę indiańską i przekazywać dobre nawyki kolejnym pokoleniom oraz zainteresowanym indianistom. Nie wolno również dotykać stroju tancerza (i w ogóle indiańskich przedmiotów) bez pozwolenia właściciela. To nie jest kostium. To są regalia. Na ich stworzenie potrzeba było bardzo dużo czasu i cierpliwości, dodatkowo mogą one mieć świętą wartość dla danej osoby. W szczególności niedopuszczalne jest dotykanie piór.

Jeżeli już zdecydujesz się wziąć udział w tym święcie jako tancerz, musisz być świadomy tego, jak wielką wziąłeś na siebie odpowiedzialność. Wymagane jest poszanowanie kultury Indian Ameryki Północnej, świętych duchów zwierząt, Matki Ziemi, Stwórcy… oraz innych tancerzy. Należy też zawsze używać odpowiednich regaliów przeznaczonych do konkretnego tańca. Jeżeli nie wiesz, czy są one odpowiednie do konkretnego stylu-najprawdopodobniej nie powinieneś tańczyć. Bardzo ważne jest mocne przymocowanie regaliów. Kiedy odpadnie coś danemu uczestnikowi, ten zobowiązany jest tańczyć wokoło niego dopóki nie podejdzie wyznaczona osoba, żeby to podnieść w odpowiedni sposób i podać tancerzowi. Będzie on musiał wtedy oddać jakąś rzecz w zamian za zgubioną. Wyjątek stanowi upadek wachlarza. W tym momencie przypomina mi się, jak kiedyś czytałam w pewnym czasopiśmie indianistycznym o jedenastoletniej dziewczynce, której na festiwalu Pow-Wow upadł wachlarz. Mała wiedziała z czym się to wiąże. Musiała oddać go wyznaczonej osobie. Następnie zdjęła własnoręcznie szytą suknię i oddała jakiejś dziewczynce. Potem nowe mokasyny i na końcu pozostałe „błyskotki”. Nie zostało jej nic. W kolejnych dniach indianiści przynosili jej własne regalia, jednak nastolatka czuła, że nie powinna ich przyjmować. Jest to jednak niezgodne z kulturą i tradycją Indian, więc brała je i ponownie rozdawała.

Powwow to święto nas wszystkich. To czas na spotkanie starych, dobrych przyjaciół, jak również czas na poznanie nowych. Nie wstydź się, podchodź, pytaj, rozmawiaj z uczestnikami, bębniarzami, tancerzami, pieśniarzami. I przede wszystkim – DOBRZE SIĘ BAW.


Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *