previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Pow-Wow cz.3 Tańce

Dziś poniżej zaprezentuję Wam krótko niektóre tańce indiańskie tańczone m.in. na Pow-Wow.

Tańce międzyplemienne (nie są wymagane żadne regalia):

DENVER, CO. - SEPTEMBER 6: Sarah Ortegon (L), and Jean Carlton (R), participate in the Potato Dance competition during the 25th Annual Friendship Powwow at the Denver Art Museum in Denver, Colorado, Saturday, September 6, 2014. The event took place in Acoma Plaza outside the Museum Saturday afternoon, and included representatives from tribes around the country.  (Photo By Brenden Neville / Special to The Denver Post)Potato Dance
tancerze dobierają się w pary, każda para dostaje ziemniaka, którego muszą utrzymać wspólnie przy pomocy jedynie własnych czół. Na znak wszyscy zaczynają tańczyć w rytm indiańskiej muzyki. Pary muszą wykonywać konkretne figury, polecenia wydawane są przez przewodniczącego tego konkursu. Tancerze, którzy utrzymają się jako ostatni do końca wygrywają.

 

round dance

 

 

Round Dance
jest to taniec bardzo podobny do naszego polskiego poloneza. Chociaż indianiści przekornie nazywają go “taniec kulaniec”, ponieważ tańczy się go tak, jakby kulało się na jedną nogę. Tańczy się w parach wykonując konkretne figury narzucone przez prowadzącego. Są to m.in. slalomy, obroty wokół własnej osi, posuwanie się do tyłu przez określoną ilość kroków, czy przechodzenie pod podniesionymi rękoma poprzedzających par i ustawianie się na końcu tunelu (jak w polonezie).

 

two-step dance

The Couple’s Two-Step Dance
tańczony w parach bądź w jednym długim wężyku. Rytm ma taki sam jak Round Dance, niekiedy jedynie nieznacznie szybszy. Nazywany jest też jako Ladies’ choice (damski wybór), ponieważ to kobiety wybierają sobie partnera, z którym chcą zatańczyć. Jeżeli mężczyzna odmówi-spuszcza wzrok i musi zapłacić czymś za odmówienie tańca.

VLUU L310W L313 M310W / Samsung L310W L313 M310W

Intertribal Dance
Tańczony po kole zgodnie z ruchem wskazówek zegara, niedopuszczalne są obroty wokół własnej osi, kobiety posuwają się delikatnie naprzód falując (naprzemiennie podnosząc i stawiając najpierw część stopy, następnie całą w rytm muzyki), mężczyźni nieco dynamiczniej.

 

 

Tańce męskie:

VLUU L310W L313 M310W / Samsung L310W L313 M310W

Traditional Dance
jest on odwzorowaniem wojennych ścieżek wojowników. Tancerze ukazują w nim m.in. tropienie ścieżek wrogów czy powstrzymywanie ich. Ubrani są oni w tradycyjne stroje wykonane ze skóry, do pleców mają przyczepioną turniurę, w jednej ręce trzymają wachlarz bądź jakiś inny przedmiot, który niejako symbolizuje broń, natomiast w drugiej małą skórzaną tarczę (specjalną do tańca). Do głowy mają przyczepiony roach, natomiast całe ubranie oraz dodatki przyozdobione są w pióra. Tancerze nigdy nie tańczą wstecz, ponieważ symbolizuje to słabość. Tańczy się na ugiętych kolanach naprzemiennie chodząc, skradając się, skacząc.

grass dance

 

Grass Dance
jest to taniec, któremu przypisuje się początki Pow-Wow. Strój był niegdyś wykonywany z materiałów dostępnych na trawiastych preriach. Trawa (obecnie częściej kolorowa włóczka bądź pocięty materiał) była doczepiana bardzo gęsto do wszystkich elementów stroju. Podczas tańca tancerze bardzo płynnie poruszają swoim ciałem; głowa, ręce, tułów muszą być w ciągłym ruchu tak, aby żaden frędzel ani na chwilę się nie zatrzymał.

 

 

mans fancy dance

 


Fancy Dance
Taniec wywodzi się z różnych kultur i tańców. Tancerze ubrani są w lekkie materiałowe i bardzo kolorowe ubrania z długimi frędzlami. Charakterystyczne dla tego stylu są dwie turniury na plecach oraz dwa wianuszki z piór na ramionach. Tańczony jest on przede wszystkim przez młodych mężczyzn, ponieważ wymaga niesamowitej zwinności i wytrzymałości fizycznej. Czasem przypomina nawet akrobatykę.

 

 

 

Tańce kobiece:

fancy shawl dance

 

Fancy Shawl Dance
jest to bardzo energiczny taniec, tańczony przez młodzież. Tancerki ubrane są w zwiewne kolorowe suknie i pasujące do nich szale z długimi frędzlami. Dziewczęta rozkładają ręce z szalem na boki i poruszają się podskakując bądź wirując. Ma to sprawiać wrażenie lotu motyla.

 

jingle dress dance

 

 

Jingle Dress Dance
tańczony przez młode dziewczyny. Jest to taniec o uzdrawiającej mocy.Ukazywane są w nim wizje ze snów. Suknia zrobiona jest z czterech kolorów, a do niej przyczepione jest minimum 200 stożkowatych dzwoneczków.W ręku trzymany jest wachlarz.

 

 

 

tradycyjny kobiecy

 

Buckskin Dress Dance
najczęściej wykonywany taniec kobiecy, tańczy się go powoli, dostojnie, krocząc na dwa takty w rytm bicia bębna. Wygląda to jak delikatne falowanie góra-dół. Kobiety ubrane są w suknie ze skóry z frędzlami od góry do samego dołu. Podczas tańca frędzle kołyszą się do przodu i do tyłu. W prawym ręku trzymany jest wachlarz, przez lewe przedramię natomiast przewieszony jest szal.

 

 

 

Tańce dla wszystkich (ale w przeciwieństwie do międzyplemiennych, wymagane są stroje):

hoop dance

 

Hoop Dance
bardzo szybki i intensywny taniec, w którym tancerze wykorzystują obręcze łącząc je ze sobą, przeplatając, itd. Obręcze mają symbolizować cykle życiowe, cztery pory roku, dary świata i fakt, że ludzie mogą być połączeni. Tancerze sprawnie zmieniając ustawienia obręczy ukazują jakąś historię. Jest to bardzo energiczny taniec oparty na podskokach.

 

 

tiny

 

Tiny Tots
jest to taniec specjalnie dla dzieci. Wywodzi się z najstarszych tradycji indiańskich, kiedy najmniejsi mieli czas dla siebie, żeby zacząć stawiać swoje pierwsze kroki na arenie.Ma to na celu przede wszystkim podtrzymanie tradycji wśród najmłodszych oraz ewentualne przygotowanie dzieci do późniejszych występów na konkursach Pow-Wow.

 

 

 

Jeżeli spodobały Wam się te tańce, polecam poszukanie jakichś filmików, które na pewno dużo lepiej ukazują sposoby poruszania się tancerzy.

Red. Sunka Wakan


Zapraszamy do gry w The West

1 komentarz do “Pow-Wow cz.3 Tańce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *