previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Sequoia National Park

Sequoia National Park, czyli Park Narodowy Sekwoi położony jest w stanie Kalifornia. Zajmuje on powierzchnię 1635,14 km², zatem jest około 3 razy większą niż Warszawa.
Został on utworzony w roku 1890 jako drugi Park Narodowy w Stanach Zjednoczonych, pierwszym jak pewnie wiecie był Park Narodowy Yellowstone (przy okazji jest również najstarszy na świecie).
Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie Sekwoje Olbrzymie rosną naturalnie.

Zadaniem parku, zgodnie z jego nazwą, jest ochrona sekwoi. Są to ogromne drzewa z rodziny cyprysowatych. Występują endemicznie na zachodnich terenach Stanów Zjednoczonych. Sekwoje kojarzą nam się często z bardzo wysokimi drzewami, faktycznie osiągają one wysokość do 100m, co czyni je najwyższymi drzewami na świecie. Właśnie w tym parku narodowym znajduje się drzewo noszące miano największego na świecie – sekwoja zwana Drzewo Generała Shermana (General Sherman Tree). Ma ono 84m wysokości i aż 8m obwodu pnia, a jego wiek to około 2300-2700 lat.

Oczywiście Park Narodowy Sekwoi nie jest jedynie wielkim parkiem z jednym rodzajem drzew i niczym więcej. Spacerując po Parku zobaczymy również sosny i jodły. Możemy tam także spotkać takie zwierzęta jak: kojoty, borsuki, jelenie, żółwie, oposy, żaby czy węże. Nie sposób wymienić wszystkich mieszkańców tych terenów, gdyż jest ich zbyt wielu.

Park dostępny jest do zwiedzania dla turystów, jednak większość jego powierzchni stanowią tereny dzikie. Nie jest tam możliwa budowa dróg czy budynków, a dotrzeć można jedynie bez użycia pojazdów mechanicznych. Ma to na celu ochronę przyrody przez zniszczeniem przez człowieka, który jak wiemy niestety bardzo przyczynia się do pogorszenia kondycji naszej planety.
W Parku znajduje się również wiele jaskiń, które są ogromnie ciekawymi miejscami ze względu na występującą tam faunę i florę, jak i na ich wygląd. Do zwiedzania obecnie dostępna jest jedynie jedna jaskinia – Crystal Cave.

Jako ciekawostkę dodam, że w Polsce można również zobaczyć sekwoję, nie trzeba w tym celu jechać aż do Stanów Zjednoczonych. Ma ona już ponad 80 lat i około 30m wysokości.

Lenka

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *