artykuł

Stan na sobotę: Akransas

Witajcie Kowboje i Kowbojki!

Dzisiaj będziemy przemierzać niziny stanu Arkansas, gdzie pierwszymi Europejczykami byli Hiszpanie dowodzeni przez słynnego Hernando de Soto. Wcześniej na tych terenach żyli Indianie z kilku plemion. Ich główne rejony osadnicze koncentrowały się wzdłuż rzeki Missisipi. Mieszkańcy półwyspu Iberyjskiego dotarli na tereny dzisiejszego Arkansas w około 1541 roku. Cała wyprawa trwała kilka lat, a jej głównym napędem była kolonizacja terenów i zdobywanie złota i kosztowności jak to miało miejsce podczas wcześniejszych wypraw podczas których podbito imperium Inków. Jednakże miejscowa ludność nie posiadała bogactw tak wielkich, a stosunki pomiędzy Indianami, a Hiszpanami były na ogół wrogie. Wynikiem tego była de facto ucieczka  Hiszpanów i śmierć de Soto. Co działo się dalej na terytorium dzisiejszego stanu Arkansas? Wiemy, że w XVII wieku zaczęli osiedlać się na tym obszarze koloniści francuscy, a teren ten został włączony do francuskiej Luizjany. Francuzi długo nim nie władali, gdyż na początku XIX wieku sprzedali teren Amerykanom, tym samym skupiając swoje siły w Europie. W późniejszych latach Arkansas weszło w struktury Unii, następnie ogłosiło secesję, by pod koniec wojny domowej z powrotem weszło do łona Unii.

Tak pokrótce przedstawia się historia stanu Arkansas. Teraz warto przejść do kilku wybranych przeze mnie miejsc wartych odwiedzenia.

Może nie miejsce do zwiedzenia, ale na pewno atrakcja którą należy zobaczyć, czyli rodeo. To Arkansas jest stanem gdzie ten sport, można to chyba tak nazwać, ma swoje korzenie. Tutaj to zobaczymy kowbojów, którzy siedzą w siodle z pokolenia na pokolenie (mówi się nawet o 4 czy nawet 10 pokoleniach wstecz, czyli de facto cała historia rodziny opiera się na tym sporcie). W trakcie tych zawodów widać, że jedną z głównych cech mieszkańców Arkansas jest patriotyzm. Przed każdymi zawodami jest odśpiewywany hymn. Nie było to robione tylko dlatego, że to tradycja, mieszkańcy Arkansas śpiewali z przejęciem. Polecam zabrać ze sobą na te zawody jakiś koc czy coś w tym stylu, siedziska są wyjątkowo niewygodne.

Kolejną atrakcją, ale tym razem miejscem jest kopalnia diamentów w Murfreesboro. Powiecie może – kopalnia diamentów, no dobra, fajnie, ale co to za atrakcja dla turystów? Otóż, można tam wypożyczyć sprzęt i samemu spróbować znaleźć prawdziwe diamenty 😉 można zobaczyć cały proces wydobycia diamentów, jak to się odbywało na przestrzeni lat, no i jak wspomniałem samemu poszukać tych drogocennych kamieni.

Warto odwiedzić również miasto Eureka Springs. Miasto jakby zatrzymało się w czasie. Swoim wyglądem przypomina typowy ośrodek miejski z okresu Dzikiego Zachodu. Budynki wyglądają jakby ktoś wybudował makietę miasta amerykańskiego z XIX wieku. Typowe czcionki i napisy na budynkach. Ogółem to wygląda jakbyście nie tylko widzieli makietę miasta, ale również wylądowali na XIX – wiecznym mieście amerykańskiej prerii, albo w filmie z John’em Wayne’m.

 

Jest wiele, wiele innych miejsc, ale chciałbym byście również sami poszukali co Wam się najbardziej podoba. Mam nadzieję, że choć w pewnym stopniu zainteresowałem Was tym stanem i być może zdarzy się tak, że odwiedzicie te miejsca.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę: AkransasDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *