Delaware

Stan na sobotę- Delaware

Delaware jest jednym z najmniejszych stanów w USA, położony jest na wschodnim wybrzeżu w pobliżu Pensylwanii i New Jersey.

Nazwa stanu Delaware pochodzi od rzeki przez niego przepływającej, która zaś swoją nazwę zawdzięcza Thomasowi West 3. baronowi De La Warr. Był on angielskim politykiem i pierwszym gubernatorem Kompanii Wirginijskiej.

Historia terenów obecnego stanu Delaware sięga czasów Indian, przedstawiciele plemion Lenni Lenape (nazwani przez białych ludzi Delawerami) oraz Nanticoke. Delawerowie mieli dobrze rozbudowaną społeczność, byli pośrednikami w handlu futrem. Jednak w XVIII wieku zostali niejako zmuszeni do opuszczenia swoich terytoriów. Dlaczego niejako? Mogli zostać, jednak osoby które nie wyjechały zostały ochrzczone i stali się przymusowymi chrześcijanami. Większość z Dalewerów przeniosła się w Allegheny. Kolonizacja tego stanu rozpoczęła się w roku 1631, kiedy to na jego tereny przybyli Holendrzy, jednak jeszcze w tym samym roku wszyscy przybysze stracili życie w sporach z rdzennymi mieszkańcami.

Delaware jest małym i stosunkowo ubogim w zabytki stanem. Podczas zwiedzania warto zobaczyć Dover czyli stolicę stanu. Znajdziemy tam budynki z XVIII wieku, kiedy to miasto zostało założone.

Ciekawostki:
-stan ten nosi przydomek ,,First State” ponieważ jako pierwszy ratyfikował konstytucję Stanów Zjednoczonych
-Polacy stanowią jedną z najliczniejszych grup emigrantów zamieszkujących stan

 

Lenka

Zapraszamy do gry w The West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę- DelawareDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *