artykuł

Stan na sobotę: Georgia

Witajcie!

Dzisiaj przybliżę Wam jeden z najstarszych stanów w USA. Chodzi rzecz jasna o tytułowy stan Georgia.
Rejon ten został nazwany na cześć władcy Wielkiej Brytanii Jerzego II Hannowerskiego (Jerzy to rzecz jasna po angielsku George). Jednak cofnijmy się nieco w czasie do okresu nieco wcześniejszego.

W połowie XVI wieku (dokładnie w 1540 roku) na tereny współczesnego stanu Georgia pojawiła się hiszpańska ekspedycja pod dowództwem słynnego Hernando de Soto. Podziwiał on monumentalne kopce budowane przez miejscową ludność.

Kolonizacja tegoż stanu zaczęła się w 1570 roku, gdy Hiszpanie utworzyli już prowincje dzisiaj znaną jako Floryda i postanowili wyruszyć dalej, na tereny dzisiejszej Georgii. Kolonia się rozrastała, dawała duży profit Hiszpanom, no a gdzie profity tam i rywalizacja. Brytyjczycy również kolonizowali kontynent północnoamerykański, co spowodowało napięcia w stosunkach brytyjsko – hiszpańskim. Walki rozpoczęły się na początku XVIII stulecia, gdy Hiszpania była cieniem dawnej potęgi, a Wielka Brytania była o krok od potęgi którą była w nadchodzących latach. Ostatecznie Brytyjczycy wyszli zwycięsko z tej walki, co zaowocowało zmianę nazwy na Georgia.

Dobra, koniec historii, może czas przejść do ciekawych miejsc w tym stanie, hmm?

Park Stanowy Kopce Kolomoki
W tym miejscu znajdują się kopce wybudowane przez jedną z prekolumbijskich kultur. W tym miejscu znajduje się 8 dobrze zachowanych kopców, a największy ma ponad 17 metrów wysokości, o podstawie długości nieco ponad 60 metrów. Z obliczeń wynika, że do budowy tegoż kopca trzeba było 2 milionów koszy z ziemią. Z badań wynika, że u podstaw niektórych kopców znajdowały się pewne świątynie, najprawdopodobniej świątynie. Ponadto kopce te pełniły różnorakie funkcje. Głównie były one sakralne, czyli głównie odbywały się tam pewne obrzędy, ale również chowano w nich zmarłych. Część natomiast mogła służyć jako obiekty gospodarcze czy nawet mieszkalne, ale głównie dla zamożnej części społeczeństwa.

Fort Pulaski
Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać postaci Kazimierza Pułaskiego walczącego nie tylko w konfederacji barskiej, ale również w wojnie o niepodległość pod dowództwem Jerzego Waszyngtona. Nie został on zbudowany przez naszego rodaka, ale na jego cześć za poświęcenie się podczas wojny. Prace rozpoczęto pod koniec lat 30 XIX wieku, a ukończono go w 1847 roku. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Został on zbudowany na wyspie u ujścia rzeki Savannah, czyli miejsca śmierci Pułaskiego. na budowę zużyto prawie 25 mln cegieł, jednakże w trakcie wojny secesyjnej fort ten został mocno obity przez działa “Północy” co spowodowało poddanie się załogi Konfederatów. W forcie znajduje się tablica pamiątkowa przybliżająca życiorys naszego rodaka napisana tak po angielsku jak po polsku.

 

Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się o tym stanie zachęcam do szukania informacji :)

 

Fusek

0 razy komentowano: “Stan na sobotę: GeorgiaDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *