Hawaje

Stan na sobotę: Hawaje

Aloha!

W dzisiejszym artykule przedstawimy najmłodszy stan USA, czyli Hawaje (dołączono go 21 sierpnia 1959 roku). Składa się z 137 wysp, w tym z 8 głównych, spośród których 7 jest zamieszkanych– Hawaiʻi, Oʻahu, Kauaʻi, Molokaʻi, Lānaʻi, Maui i Niʻihau; wyspa Kahoʻolawe jest niezamieszkana.

Może na początek mały rys historyczny?

Wiemy, że pierwsi osadnicy byli Polinezyjczykami i osiedlili się w pierwszych wiekach naszej ery. Każda wyspa była de facto osobnym “państwem” na czele którego stał wódz lub nawet król. Dopiero w późniejszych okresach Hawaje zjednoczyły się pod berłem jednego króla. Wiemy natomiast, że budowano świątynie, gdzie składano ofiary z ludzi (prawdopodobnie jeńców, choć nie zawsze tak musiało być).

Pierwszym Europejczykiem (potwierdzonym w źródłach), który odkrył Hawaje był słynny James Cook w 1778 roku. Nazwał je “Sandwich Islands”. Czemu tak? Cook nie miał wielu pieniędzy, a tak dalekie podróże były dość kosztowne, więc wyspy nazwał na cześć swojego sponsora Johna Montagu, 4. hrabiego Sandwich. Rok później Cook również odwiedził Hawaje, ale został zamordowany, gdyż próbował porwać króla.

Na początku XIX wieku Hawaje zjednoczyły się pod berłem dynastii Kamehameha. Jednakże naciski ze strony USA, które z chęcią przejęłyby ten teren pod swoje panowanie sprawiło, że przetrwała ona zbyt długo, niecały wiek, gdyż w 1894 roku proklamowano republikę na czele której stanął Sanford Dole. Naciski ze strony USA trwały nadal i w 4 lata po utworzeniu republiki Stany Zjednoczone zajęły Hawaje i 12 sierpnia oficjalnie ogłosiło ich aneksję.

Lekcja historii zakończona, przejdźmy do czegoś innego 😉

Czym Hawaje przyciągają? Po pierwsze jest to archipelag wielu wysp, klimat ciepły, ładne plaże i okolice. Krótki opis, czyż nie? Zbyt krótki więc chyba warto go nieco rozszerzyć.

Co można zwiedzić?

Park Narodowy Wulkany Hawai’i

Znajdują się tam jedne z najwyższych, a także najaktywniejsze wulkany na świecie. Dla turystów jest to okazja do zobaczenia krajobrazu wulkanicznego, a dla naukowców jest to miejsce badań na powstawaniem lądów w wyniku erupcji (Hawaje powstały właśnie poprzez taki proces).

Pearl Harbor

Miejsce ataku wojsk japońskich na terytorium Stanów Zjednoczonych w trakcie II wojny światowej stało się jednym wielkim pomnikiem pamięci dla poległych. Jest to też jeden z symboli Amerykanów. Pomnikiem jest zniszczony i zatopiony podczas nalotu USS Arizona, z którego wciąż ma się wylewać ropa (co można zobaczyć na zdjęciach). Obecnie można odwiedzić to miejsce i za pomocą Audioguide, poznać historię tego obiektu.

North Shore

Obszar głównie znany z konkursów surfingu, ale również z kompletnie innego krajobrazu. Jesteśmy otoczeni wysokimi górami, lasy wyglądają jak brazylijski busz, a z drzew zwieszają się liany.

Jest o wiele wiele więcej takich miejsc, podałem tylko parę, by Was zaciekawić. Warto też podać parę ciekawostek na temat najmłodszego stanu USA.

Wiecie, że “narodowym” daniem na Hawajach jest mielonka z puszki? Tak, to jest dziwne, lecz w większości barów można spotkać dania z mielonką marki SPAM. Historia jej sięga II wojny światowej, gdzie na Hawajach stacjonowały wojska amerykańskie, a żołnierze jedli właśnie te konserwy. Dzisiaj można spotkać takie dania jak: sushi z mielonką, warzywa z mielonką. Podobno nawet w McDonald’s można spotkać hamburgera z plasterkiem tej mielonki.

Nie zobaczycie też żadnych promów. Dziwne, prawda? Stan który leży na wyspach, a nie można dostać się morzem na inne wyspy. Wszystko obsługiwane jest samolotami.

Symbolem Hawajów jest ananas. Choć obecnie plantacje są o wiele mniejsze (kiedyś obszar ten był największym eksporterem tego owocu na świecie), a większość owoców jakie można kupić pochodzi z Filipin. O dziwo rodzime ananasy są najdroższe.

To tyle ode mnie, mam nadzieję, że Was zainteresowałem.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę: HawajeDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *