artykuł

Stan na sobotę: Idaho

Dzisiaj wpis o kolejnym stanie, który według mnie może być dla Was najciekawszy. Oto kilka ciekawych faktów, miejsc zdarzeń na temat stanu Idaho. Zapraszam! :)

Czym ten stan może zasłynąć? Niesamowitą gamą krajobrazów! Jest to najchętniej odwiedzane miejsce przez gwiazdy Hollywood, gdyż na terenie tego stanu znajduje się wiele kurortów górskich, w tym najstarszy znajdujący się w Sun Valley. Miejsce to stało się jednym z ulubionych dla słynnego pisarza, autora Stary człowiek i morze Ernesta Hemingway’a, którego życzeniem było pochowanie niedaleko jego ukochanego miejsca. Pisarz spoczywa w miejscowości Ketchum. Sławni z czerwonego dywanu aktorzy budują się właśnie w okolicy Sun Valley by mieć możliwość o każdej porze roku mieć swój kącik w Górach Skalistych, gdzie jest ta dolina położona. Wytyczono też wiele ścieżek rowerowych i pieszych. Miejsce to jest również rajem dla wędkarzy, gdyż w okolicznych rzekach i jeziorach znajduje się wiele gatunków ryb.

Kolejnym ciekawym miejscem wartym odwiedzenia są tzw. Craters of the Moon . Czemu tak nazwane? Otóż miejsce to przypomina krajobraz księżyca. Wiele erupcji lawy, a także trzęsienia ziemi spowodowały, że teren ten zdobył swój wyjątkowy “księżycowy” wygląd. Znajdują się tam również liczne jaskinie i kratery, a także jedne z najgłębszych ryftów na ziemi. Nic tylko wziąć aparat i robić zdjęcia. Pomimo tego, że teren nie jest aktywny wulkanicznie naukowcy sądzą, że jest to jedynie uśpienie, a kolejne erupcje z kilkunastu stożków mogą mieć miejsce maksymalnie za 900 lat.

Idaho to także dom dla wielu drapieżnych ptaków takie jak jastrzębie, orły, kondory itp. W stolicy znajduje się centrum badań nad ptakami i jest to znakomita okazja by poznać drapieżne ptactwo z bliska. Jest to również idealne miejsce do badań dla specjalistów zajmujących się tego typu fauną.

Ostatnim miejscem o jakim chciałbym wspomnieć jest tzw. Niagara Zachodu czyli wodospad Shoshone. Jest on wyższy od wodospadu Niagara o 14 metrów, co czyni go jednym z największych wodospadów na świecie. Jest to niezwykły widok, gdy rzeka Snake, na której leży ten obiekt, spada 65 metrów w dół z obręczy o szerokości 300 metrów. Choć odkryty w latach 40. XIX wieku miejscem turystycznym stał się już w 20 lat później.

Trzeba również nadmienić, że stan Idaho prócz terenów górzystych jest również w spory procencie stanem nizinnym na którym produkuje się wiele płodów rolnych. Z tego powodu nazywany jest ziemniaczanym stanem USA.

Fusek

Zapraszamy do gry w The-West

 

0 razy komentowano: “Stan na sobotę: IdahoDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *