previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Stan na sobotę: Iowa

Iowa jest to stan położony w centralnej części Stanów Zjednoczonych, w międzyrzeczu Missisipi i Missouri. Stolicą i największym miastem tego stanu jest Des Moines.

Oficjalnie Iowa dołączyła do USA w roku 1846 jako 29. stan. Pierwsi Europejczycy dotarli tam w 1673. Byli to francuscy odkrywcy Louis Jolliet i Jacques Marquette . Do 1763 terytorium formalnie należało do Francji, będąc częścią Luizjany. Następnie do 1800 należało do Hiszpanii, potem do 1803 powróciło do Francji, by
w końcu przejść w ręce Stanów Zjednoczonych w wyniku zakupu Luizjany. Pierwsi amerykańscy osadnicy oficjalnie przybyli na terytorium stanu w 1833.

Większość terenów tego stanu zajmują równiny. Roślinność jest pomieszaniem prerii i sawanny na terenach górskich, co stanowi dość ciekawe połączenie. Inną równie specyficzną rzeczą jest klimat i duże skrajności temperatury. Latem termometr potrafi wskazać nawet 40 stopni Celsjusza, zaś zimą tyle samo na minusie…

Iowa głównie utrzymuje się z rolnictwa, przemysłu maszynowego oraz spożywczego. Wedle amerykańskich statystyk jest to najbezpieczniejszy stan w całych Stanach Zjednoczonych. Życie płynie tutaj zdecydowanie wolniej niż w innych częściach USA.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, to w Iowa można podziwiać m.in. katedrę Św. Ambrożego, bazylikę
Św. Jana, Kapitol City Iowa, Park Principal, Salisboury House, Court Avenue, Blank Park Zoo, Art Center czy też State Historical Museum.

Jedną z najciekawszych, a zdecydowanie najdziwniejszych atrakcji jest konkurs, a raczej wyścig wychodków. Drużyny, które zdecydują się na start tworzą składy czteroosobowe, gdzie co najmniej jedna z osób musi być kobietą.Zawodnicy mają do wykonania kilka zadań, w tym na przykład nawijanie papieru toaletowego na rolkę. Potem, jak najszybciej, trzeba dojechać wychodkiem do mety.  Zwycięzcy rywalizacji zdobywają szlachetny tytuł „króla tronu”.

 Lares

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *