previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Stan na sobotę- Kansas

Kansas jest 34. stanem w USA, położony jest w środkowej części kraju na Wielkich Równinach. Nazwa tego stanu, tak samo jak wielu innych, pochodzi o lokalnego plemienia Indian – Kansa co w przełożeniu na język polski znaczy ludzie południowego wiatru. Nie jest do końca znane pierwotne znaczenie tego słowa.

Kansas po raz pierwszy został zasiedlony przez Europejskich przybyszów w 1830 roku. Obszar ten był targany przez wiele lat przemocą i chaosem, co brało się przede wszystkim z przyczyn politycznych Związanych z kwestią niewolnictwa. Swego czasu znany był też pod niesławnym tytułem „Bleedin Kansas” co oznacza krwawiące Kansas i stanowi nawołanie do wydarzeń, które miały tutaj miejsce. Linią sporną była kwestia niewolnictwa. Ostatecznie abolicjonaliści 29 stycznia 1861 roku zwyciężyli osadników z sąsiedniej Missouri jako propagatorów niewolnictwa, co spowodowało przyłączenie stanu do Unii jako wolnego państwa. Po wojnie domowej ludność Kansas gwałtownie wzrosła, gdy falę imigrantów zainteresowały się uprawą znajdujących się tutaj prerii.

To teraz może parę ciekawostek odnośie tego stanu.

Przebywając w okolicach Far West of Missouri warto odwiedzić Kansas City, a także miasto Topeka – stolicę Kansas. Jest to obszar metropolitalny w centralnej części USA, leży na granicy między stanami Missouri i Kansas. Posiada populację wynoszącą około 450 tysięcy mieszkańców. Miasto jest łatwo dostępne dla turystów czy mieszkańców z okolicznych stanów Iowa, Kentucky, Nebraska etc. Ze względu na położenie, mnogość historycznych miejsc i dostępność atrakcji dla dzieci multum odwiedzających przybywa w te strony.Miasto wyróżnia się plątaniną autostrad, estakad, pochylni i rozjazdów, co przekłada się na dobre warunki podróżowania. Za nim jednak wyruszymy w ten labirynt przepełniony pędzącymi samochodami, warto dobrze przetestować trasę i zapoznać się z mapami okolicznych terenów.
W centralnym punkcie miasta na pobliskim wzgórzu, wzniesiony jest oryginalna kolumna – pomnik o nazwie Liberty Memorial. Dzięki znajdującej się w środku pomnika windzie dostaniemy się na szczyt obserwacyjny, który otwiera nam widok na okoliczne tereny od cokołu pomnika. Winda ta kursuje w dość dużej częstotliwości, co nie stwarza problemów z zbyt długim czekaniem na jej pojawienie się. W podziemiach pod pomnikiem natomiast znajdziemy muzeum I wojny światowej, bogatej w wiele eksponatów z tamtej epoki.

Ogromną popularność wśród licznych turystów cieszy się w tym mieście Sedgwick County Zoo, gdzie możemy podziwiać przeróżne gatunki zwierząt, a nawet stanąć z nimi oko w oko, co daję nam kolejne ciekawe wrażenia. Natomiast w Crown Upton Professional Dinner Theatre można posilić się przepysznymi kulinarnymi specyfikami, jednocześnie przyglądając się występującym tam aktorom. Na szczególną uwagę wśród pasjonatów sztuki zasługuje Wichita Centre for the Arts – galeria sztuki.

Kolejną atrakcją, która bez trudu odnajdzie tutaj każdy turysta jest Old Cowtown muzeum. Odtworzone przez władze miasta w XIX wieku mieni się typowo kowbojskim plenerze, gdzie znajdziemy narzędzia tamtej epoki oraz ich autentyczne sprzęty. Muzeum uzyskało przydomek “living museum”, pracujący tu personel dla podkreślenia panującej tu atmosfery pracuję wystrojony w historyczne stroje, tutaj swoje miejsce mają częste pokazy artystyczno – historyczne. W drukarni można natomiast zobaczyć jak składano, z czcionek lokalna gazetę, co przykuję uwagę miłośników historii.

Fusek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *