previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Stan na sobotę: Karolina Północna

Karolina Północna jest stanem w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych w Ameryce Północnej. Od strony północnej graniczy ona z Wirginią, od strony południowej z Karoliną Południową i Georgią, a od strony zachodniej graniczy z Tennessee. Karolina Północna od wschodniej strony otoczona jest Oceanem Atlantyckim.

Przyda się również parę faktów z historii. 4 lipca 1584 na wybrzeżu dzisiejszej Karoliny Północnej wylądowała angielska ekspedycja pod wodzą Philipa Amadasa i Arthura Barlowa z zadaniem założenia kolonii. W 1585 założono pierwszą kolonię na wyspie Roanoke która jednak nie przetrwała. Pierwsi stali angielscy osadnicy przybyli z sąsiedniej Wirginii na początku XVII w. Od 1663 do 1712 istniała kolonia pod nazwą Province of Carolina, ustanowiona na podstawie przywilejów wydanych przez króla Anglii Karola II Stuarta i nazwana na cześć jego ojca Karola I Stuarta. Około 1712 roku kolonia ta formalnie podzieliła się na Karolinę Północną i Karolinę Południową (faktycznie te dwie części rozwijały się samodzielnie od początku europejskiego osadnictwa). 21 listopada 1789 kolonia ratyfikowała konstytucję Stanów Zjednoczonych.

Wschodnie wybrzeże Karoliny Północnej to przede wszystkim słynne morskie latarnie, jak ta w Cape Hatteras i przepiękne plaże. W Cape Hatteras również jest muzeum. Stąd warto wybrać się na pobliskie, należące do Karoliny Północnej wyspy, jak Ocracoke wchodzące w skład Outer Banks. Stolicą stanu jest miasto Raleigh, gdzie warto jest zwiedzić budynek władz stanowych oraz Fort Raleigh, gdzie znajduje się obecnie muzeum. Udając się do Kill Devil Hills warto zobaczyć pomnik braci Wright. W Charlotte znajduje się jeden z najpopularniejszych uniwersytetów Queens College, muzeum sztuki, muzeum lotnictwa oraz muzeum fotografii i filmu. W Durham warto jest zobaczyć prywatny Uniwersytet Duke’a oraz mieszczące się w nim muzeum sztuki. To miasto znane jest z częstych festiwali, koncertów muzycznych oraz przedstawień teatralnych.

 

 

Fusek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *