previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Stan na sobotę- Maryland

Dzisiaj opowiemy o jednym z pierwszych stanów, tzw. 13 pierwotnych stanów, które podpisało Deklarację Niepodległości. Swoją nazwę ten stan wziął od żony Karola I Stuarta Henrietty Marii Burbon, oznaczająca w wolnym tłumaczeniu ziemie Marii. Przed przybyciem Europejczyków tereny tegoż stanu zamieszkiwało wiele indiańskich plemion. Pierwszym potwierdzonym mieszkańcem Starego Kontynentu, który odwiedził Maryland był John Cabot. Maryland nazywany jest Ameryką w miniaturze. Czemu? Gdyż teren tegoż tau jest tak zróżnicowany jak powierzchnia całych Stanów. Od gór poprzez doliny, asy, pola.

Z ciekawych miejsc wartych odwiedzenia można zaliczyć bez wątpienia Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to pierwsza bazylika wybudowana po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone niepodległości i jedna z największych znajdujących się na terenie tegoż kraju. Powstawała na początku XI wieku i jest perłą Baltimore Jest nie tylko ośrodkiem religijnym, ale również turystycznym gdzie przewodnik pokazuje sam budynek, ale również i tereny do niego przylegające jak np. park nazwany na cześć papieża Jana Pawła II. Na terenie bazyliki znajduje się także muzeum oraz sklep z wieloma ciekawymi pamiątkami.

W Maryland znajduje się aż 45 parków stanowych, z których największy jest Gunpowder Falls w hrabstwie Baltimore, zajmuje on powierzchnię 74,87 km². Parki te obejmują obszary nabrzeżne, 15 jezior i stawów otwartych do połowów publicznych, a także lasy z czego w niektórych z nich zezwala się na polowania. Lasy pokrywają około 43% powierzchni Maryland. Oprócz różnorodnego ukształtowania terenu, na uwagę zasługuje także zatoka Chesapeake. W pobliżu znajdują się liczne małe wioski oraz port. Tereny te wydaja się być nietknięte przez czas, co stanowi wspaniałą wycieczkę w głąb historii i kultury. Obecnie część zatoki obfituje we wspaniałe galerie, antykwariaty, butiki, restauracje i wiktoriańskie pensjonaty. Wyjątkowość tego miejsca podkreśla jego kosmopolityczny charakter, który wybornie równoważy się z okalająca naturą.
Majestatyczne brzegi zatoki Chesapeake i dziewicze plaże Atlantyku – to jedynie część tego co zachwyci ludzkie oko i duszę, aby pozostać tu na dłużej. Maryland jest idealnym miejscem do wypoczynku, zabawy i rozkoszą bogatą w różnorodną kulturę.

Warto też wspomnieć o miejscowej gastronomii. Z racji tego, że stan jest znanym producentem i przetwórcą owoców morza i krajowym liderem w produkcji niebieskich krabów i małż, wówczas klientom w szczególności polecane są dania ze świeżych owoców morza. Regionalna potrawa to “święto kraba” i składa się z kukurydzy, smażonych pierogów i gotowanych krabów, a całość doprawiona jest tradycyjną mieszanką zwaną Old Bay.

 

Fusek77

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *