artykuł

Stan na sobotę: Minnesota

Minnesota jest to stan leżący w północnej części Stanów Zjednoczonych, przy granicy z Kanadą. Nazwa Minnesota pochodzi od słowa mnisota z języka Indian z plemienia Dakotów. Oznacza ono woda, w której przegląda się niebo. Duża część miast tego stanu posiada w swojej nazwę cząstkę minn.
Stan ten bywa nazywany również Krainą 10 000 jezior, Stanem Gwizdy Północnej, Stanem Agatu, Stanem Hokeju, Stanem Gophera.

Jest to drugi najbardziej wysunięty na północ stan USA, pierwsze miejsce zajmuje Alaska.

W stanie tym możemy spotkać piękne i rozległe miasta będące miejscami życia dla tysięcy ludzi. Równocześnie położone jest tam około 10 000 jezior dzięki czemu mieszkańcy mają ideale miejsce do wypoczynku i rekreacji.

Większość mieszkańców zamieszkuje tereny Mineapolis- Saint Paul, będące centrum biznesu, transportu, edukacji. Nazywane są one miastami bliźniaczymi.

Minnesota to kraina różnorodności. Na tak małym terenie spotykają się trzy biomy: na północy jest to tajga, na południowo – zachodniej części kraju preria, oraz lasy na południu. Należy zwrócić też uwagę na mnogość różnych gatunków zwierząt jak: baribale, bizony amerykańskie, wapiti (czyli inaczej jeleń kanadyjski), łosie nadal rozwijają się bez problemu pomimo ingerencji człowieka w ich naturalne środowisko (wycinka lasów). We faunie można również zauważyć ptaki drapieżne jak bielik, czy myszołów, a w rzekach występuje wiele rodzai pstrągów, szczupaków i innych ryb, co sprawia, że rzeki w Minnesocie są gratką dla amatorów wędkowania. Z tego też powodu w tym stanie powstał wiele parków stanowych, jak np. Itasca State Park założony już w 1891 roku.

Co warto zwiedzić będąc w tym stanie?

Przede wszystkim przejść się ulicami Mineapolis, a szczególnie katedry św. Pawła apostoła, która zadziwić może swoją wielką kopułą. Wzniesiona na wzgórzu daje wspaniały widok na całe miasto. Warto również kupić bilety do Sea Life Aquarium. Reklamuje się wielką różnorodnością fauny i flory wodnej którą można zobaczyć nie wychodząc z miast. Jeśli zaś planujemy wyjście z cienia budynków pierwszym dla nas przystanków powinien być Voyageurs National Park, inaczej zwany kraina dziesięciu tysięcy jezior, leżący na granicy z Kanadą, gdzie możemy podziwiać bogactwo natury. Ponadto warto zwiedzić wiele innych miejsc takich jak: Park nad kanałem, Target Field, Spirit Mountain, Lake Calhoun, Center, Jezioro Harriet,Canterbury Park,  Heritage Hause czy Eagle Mountain.

Minnesota słynna jest również ze swojego szpitala uniwersyteckiego, gdzie po raz pierwszy udało się zakończyć z sukcesem operację na otwartym sercu, oraz przeprowadzono pierwszy skuteczny przeszczep serca w USA.

Symbolami Minnesoty są m. in. Nur lodowiec (gatunek dużego wędrownego ptaka wodnego). Jego charakterystyczny krzyk słyszalny jest w miesiącach letnich szczególnie w północnej części Stanu, ptak ten pojawia się też sporadycznie w rejonach południowych.

Ponadto słynne na cały świat są fabryki słodyczy założone przez Frank C. Mars. Znajome nazwisko prawda? To ten Pan stał za wymyśleniem batonika Milky Way w 1923 roku, a dopiero w późniejszych latach stworzono Marsa, M&M’sy i oczywiście Snickersy. Kto by o nich nie słyszał i nie próbował niech “pierwszy rzuci kamieniem” 😉

 

Lenka

Zapraszamy do gry w The West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę: MinnesotaDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *