artykuł

Stan na sobotę-Missisipi

Missisipi – stan w południowej części Stanów Zjednoczonych, położony nad Zatoką Meksykańską. Stolicą stanu jest Jackson. Od zachodu sąsiaduje ze stanami Luizjana i Arkansas, od północy z Tennessee, od wschodu
z Alabamą.

Jako pierwsi Europejczycy stan Missisipi odwiedzili Hiszpanie wraz z ekspedycją Hernanda de Soto w 1540 roku. Wcześniej ten teren zamieszkiwali Indianie – Czikasawowie, którzy byli blisko spokrewnieni z Krikami
i Czoktawami. To właśnie Czikasawowie nieomal nie zniszczyli armii Hernando de Soto, który wszedł na tereny, które plemię zamieszkiwało od tysięcy lat.

W XVII wieku do Missisipi zaczęli sprowadzać się osadnicy francuskiego pochodzenia. W 1682 roku francuski odkrywca René-Robert Cavelier de La Salle w imieniu króla Ludwika XV przejął tereny doliny rzeki Missisipi.
W 1699 roku francuscy koloniści założyli pierwszą osadę Fort Maurepas, zwany również jako Old Biloxi.

Przez kolejne dziesięciolecia tereny te były zarządzane naprzemiennie przez Brytyjczyków, Hiszpanów
i Francuzów. Koloniści przywozili tutaj niewolników z Afryki, co nie było bez znaczenia na dalsze losy i nie do końca chlubną historię regionu. Od 1763 roku tereny te należały do Wielkiej Brytanii, natomiast dwadzieścia lat później, w 1783 roku ziemie te dołączyły do Stanów Zjednoczonych.

W 1817 roku Missisipi zostało dwudziestym stanem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Podczas wojny secesyjnej ludność stanu opowiedziała się za siłami Konfederacji. W 1860 roku ludność niewolnicza stanowiła 55 procent całej ludności stanu Missisipi, co miało niewątpliwy wpływ na dalsze losy ich potomków, oraz utworzenie częściowo zakonspirowanej, organizacji Ku Klux Klan, działającej na południu Stanów Zjednoczonych do 1944 roku. W 1870 roku stan Missisipi powrócił do Unii.

Powierzchnia stanu wynosi 125,4 tys. km², głównie jest to teren nizinny o średniej wysokości 91 m n.p.m.. Największą rzeką jest Missisipi[2]. Ludność 2,94 mln mieszkańców (VII 2008)[3].

Dewiza stanu Missisipi: “Przez męstwo i broń”

Missisipi jest stanem rolniczym, najsłabiej zurbanizowanym i najuboższym w kraju – ma najmniejszy dochód na 1 mieszkańca

Przez Missisipi przepływa rzeka o tej samej nazwie, która jest najdłuższą w całych Stanach Zjednoczonych,
a także jedną z najdłuższych na świecie. Stan Missisipi jest jednym z najuboższych w całym USA. Dodatkowo jest to stan głównie rolniczy, gdzie mieszkańcy żyją najczęściej na prowincji, a w miastach przebywa nieznaczna ich część. Większa część stanu to niziny, a największe wzniesienie ma zaledwie 91 metrów n.p.m.

Stan Missisipi posiada również Narodowy Park Wojskowy, w którym znajduje się całe mnóstwo zabytków historycznych. Znajduje się on w Vicksburgu, gdzie niegdyś toczyły się bitwy wojny secesyjnej. Wzdłuż rzeki Missisipi wciąż ustawione są działa armatnie. Najsłynniejszym miastem stanu Missisipi jest jednak Tupelo.
To w nim właśnie urodził się król rock and roll’a Elvis Presley. Choć jego wierni fani po dziś dzień oddają mu hołd
w Graceland, gdzie miał swój dom, to Tupelo zawsze będzie dumne z tego, że to właśnie w tym mieście przyszedł sławny na cały świat Elvis.

Nie tylko Elvis Presley jest znaną i popularną osobą, która urodziła się w Missisipi. Urodziły się tutaj również znane i lubiane osobistości kina i telewizji, Morgan Freeman, Oprah Winfrey, Jamie Lynn Spears, muzycy – Britney Spears, B.B. King, LeAnn Rimes, Jimmy Buffet, David Banner, czy Jimi Jamison, a także liczni artyści, pisarze i sportowcy.

Naszym narodowym, polskim akcentem w Missisipi jest miasto w hrabstwie Atalla – Kosciusko, tak bez litery „z”. Miasto dostało swoją nazwę na cześć polskiego bohatera rewolucji amerykańskiej, Tadeusza Kościuszki, który za swoje zasługi został awansowany na generała brygady armii amerykańskiej. Nazwę poddano drobnej zmianie, aby Amerykanie łatwiej ją wymawiali, pozbyto się polskich ogonków i szeleszczącej głoski „sz”. Wcześniej miasto nosiło nazwę Red Bud Springs. Kosciusko nie jest co prawda wielką atrakcją turystyczną, ale bardzo ciekawym polskim akcentem w Stanach Zjednoczonych i stanie Missisipi i znajduje się w nim Muzeum Kościuszki, co roku, 1 grudnia odbywa się tutaj Kosciusko Christmas Parade.

Ardea

Zapraszamy do gry w The West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę-MissisipiDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *