Montana

Stan na sobotę: Montana

Stan Montana leży w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest jednym z największych, pod względem rozległości terytorium, stanów w USA – jego powierzchnia to aż 381 156 kilometrów kwadratowych. Warto w tym – miejscu zaznaczyć, że powierzchnia tego stanu jest większa niż cały nasz kraj, ponieważ Polska jest zaledwie o około 70 kilometrów kwadratowych mniejsza. Montana w klasyfikacji stanów USA  zajmuje czwarte miejsce (po Alasce, Teksasie i Kalifornii).

Przy tak dużej powierzchni Montana jest regionem o wyjątkowo niskiej gęstości zaludnienia – wynosi ona niespełna 2,39 osoby na kilometr kwadratowy.

Stan graniczy na północy z Kanadą, na zachodzie graniczy z Idaho, na południu z Wyoming, a na wschodzie
z Dakotą Północną i Dakotą Południową. Jego stolicą jest Helena – miasto noszące imię najpiękniejszej, według wierzeń starożytnych Greków, kobiety świata.

Jak każdy amerykański stan, Montana ma swoją własną pieczęć. Pieczęć stanowa Montany to krajobraz, na którym widnieje rzeka Missouri płynąca poprzez Góry Skaliste. Na pierwszym planie widać pług, łopatę i kilof symbolizujące górnictwo i kilof – ciężką pracę, jaką parali się pierwsi osadnicy przybyli w rejony Montany.
U dołu krajobrazu wije się wstążka z napisem „Oro y plata”. Jest to motto stanu, które w tłumaczeniu oznacza „złoto i srebro”.

Nazwa tego stanu prawdopodobnie pochodzi od hiszpańskiego słowa „montaña”, które znaczy „góra”. Chociaż Montana kojarzona jest przede wszystkim z położonymi na jej obszarze górami, około 60% terytorium stanu pokrywa preria, wchodząca w skład Wielkich Równin. Region nazywany jest Stanem Skarbów, Krainą lśniących gór i Krainą wielkiego nieba.

Montana jest prawdziwą Mekką dla wędrowców, którzy chcą się poczuć jak pierwsi Europejczycy, którzy zaczęli zdobywać tereny dzikiej jeszcze wtedy Ameryki Północnej. To właśnie w Montanie poczują dzikość i surowość przyrody, niezmienną od setek lat. Miłośnicy Roberta Redforda znają Montanę ze słynnego filmu „Zaklinacz koni”.

Ciekawostki:

-zanim Montana stała się częścią Stanów Zjednoczonych, była ostatnim silnym punktem oporu Indian przed kolonizatorami z Europy. Montana stała się integralną częścią Stanów zjednoczonych w 1864 roku,
– do USA dołączyła w 1889 roku, jako 41. stan,
– w Montanie występuję największa w Stanach Zjednoczonych populacja niedźwiedzi grizzly,
-stan posiada najkrótszą rzekę świata – Roe – 67 metrów (220 stóp),
– symbole Montany: sosna, niedźwiedź grizzly, skowronek oraz  pstrąg.

Ardea

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę: MontanaDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *