Dziennik The West
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Stan na sobotę- New Hampshire

New Hampshire położone jest na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Pod względem powierzchni jest to mały stan, zajmuje on ok.24000km2.

Stan ten mimo małej powierzchni posiada bogatą historię. Już w 1680 roku powstała Prowincja New Hampshire. Jej tereny pokrywały się z terenami, jakie zajmuje stan. W czerwcu 1788 roku jako szósty stan ratyfikował konstytucję USA przez co nazywany jest jednym z trzynastu stanów pierwotnych.

Co warto zobaczyć podczas podróży przez ten stan?
Warto przejechać przez Mount Washington Auto Road. Czemu zapytacie? Droga ta wije się wśród przepaści w Górach Białych. Są to niezwykle malownicze widoki. Można przejechać samemu lub wykupić przewodnika. Organizatorzy wycieczek zorganizowali bazę wypadową w niezwykle urodziwym miejscu wokół której znajduje się wiele atrakcji, jak ścieżki rowerowe, piesze, a także spływy kajakowe.

Kolejną atrakcją turystyczną jest Franconia North State Park. Ciągnie się on na trasie 12 kilometrowej przełęczy przechodzącej przez szczyty górskie co dostarcza niezwykłych widoków na okolicę. Na jego terenie można również zwiedzić muzeum narciarstwa a także poleżeć na plaży!

Kolejną atrakcją jest Castle in the Cloud w Moulttonborough. Charakterystyczny, bajkowy zamek w chmurach, wzniesiony na przełomie 1913-14 roku na szczycie Ossipe Mountain Range. W zamku znajduje się galeria sztuki, w której przez cały rok organizowane są wystawy dzieł lokalnych artystów. Zamek w chmurach jest też sławny z organizacji imprez okolicznościowych, takich jak śluby, wesela, czy jubileusze. W tym miejscu panna młoda może poczuć się jak prawdziwa księżniczka z bajki.

Jest to stan, który posiada najbardziej liberalne prawo dotyczące posiadania broni w całym USA. Wydawać by się mogło, że powoduje to wzrost przestępczości. Jest jedna odwrotnie. Czyżby przestępcy bali się potencjalnych ofiar?

Jest to jeden ze stanów, gdzie dobywają się prawybory przed wyborami prezydenckimi w USA.

Dewiza tego stanu to “Żyj wolnym, albo zgiń”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *