previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Stan na sobotę: Nowy Meksyk

Nowy Meksyk jest piątym pod względem liczebności stanem w USA. Wiele można powiedzieć na temat tego stanu, zatem zaczynajmy. Jest to stan, w którym dobitnie widać pomieszanie kultur, jest on bardzo różnorodny, tak pod względem zabudowania, jak i kulturowym, przyrodniczym, etnicznym itd. To miejsce wydarzeń dziwnej katastrofy w Roswell z 1947 roku, od której to zaczęły się opowieści o UFO, a sama tematyka stawała się coraz bardziej popularna. To także miejsce wydarzeń popularnego serialu “Breaking Bad” (muszę go w końcu obejrzeć, pewnie mnie zlinczujecie za to, ale jeszcze go nie oglądałem :D).
Stolicą tego stanu jest Santa Fe, która łączy w sobie ceglaną zabudowę z nowoczesną, gdzie temperatura w dzień może wynieść 40 stopni, a w nocy spaść nawet do mniej niż 10. Krajobraz też jest różnorodny, bo z jednej strony pustynie, a z drugiej oazy. Zatem jest to jeden z najbardziej różnorodnych stanów na terytorium całego USA.
Oczywiście jednym z najpopularniejszych miejsc jest Roswell. Cały czas buduje swoja markę poprzez wydarzenia które miały miejsce w lipcu 1947 roku, kiedy to ponoć nad tym miastem latały niezidentyfikowane obiekty latające, a finałem tegoż było rozbicie się ponoć statku kosmitów na jednej z farm, co później rząd amerykański tłumaczył rozbiciem balonu meteorologicznego. W mieście znajduje się również Międzynarodowe Muzeum UFO, które warto zwiedzić i przekonać się co działo się w Roswell w 1947 roku, aby samemu wyciągnąć swoje wnioski.

W Nowym Meksyku ciągle żywa jest legenda Williama Bonneya, znanego szerzej jako Billy the Kid. Doszło do swego rodzaju wojny pomiędzy dwoma gangami i czołową postacią był właśnie słynny rewolwerowiec wynajęty przez John’ego Tunstalla (artykuł o tym Panu znajduje się na naszym dzienniku). Wiele ludzi zginęło z ręki wynajętych przez Tunstalla zbirów, a najwięcej po strzałach Kida. W samym budynku sądu gdzie miał być sądzony Kid do dzisiaj widoczne są dziury po kulach. W tymże mieście, Lincoln, można znaleźć wręcz nieruszony sklep Tunstalla, w którym widać jakie produkty sprzedawano 130 lat temu.

Warto również obejrzeć Rio Grande, ale z dużej wysokości. Majetatyczna, najdłuższa rzeka stanu przedstawia się niesamowicie. Warto też spróbować sił w przeprawach kajakowych, albo pontonem po tej rzece. Bogata fauna i flora odrywa się od krajobrazu pustynnego.

Kolejną atrakcją południowej części stanu jest Park Narodowy Carlsbad Caverns, siódmy pod względem wielkości zespół jaskiń na świecie – mógłby pomieścić 18 boisk piłkarskich. Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą o określonych porach schodzić tam pieszo, przez resztę dnia co kilka minut kursuje tam jeżdżąca z zawrotną szybkością winda.

Ciekawostką jest to, że 16 lipca 1945 roku na pustyni koło Alamogordo zdetonowano w celach doświadczalnych pierwszą bombę atomową.

Fusek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *