artykuł

Stan na sobotę-Oklahoma

Drodzy Czytelnicy!

W dzisiejszym wpisie z serii “stan na sobotę” opowiem wam o stanie, który jest znany w głównej mierze z ciężkich warunków atmosferycznych oraz dużej liczby wyżyn. Mowa tu oczywiście o stanie Oklahoma.

Oklahoma jest położona w południowej części Stanów Zjednoczonych. Graniczy ona od północy z Kansasem i Kolorado, od południa z Teksasem, od wschodu z Missouri i Arkansas i od zachodu z Nowym Meksykiem. Stolicą i zarazem największym miastem stanu jest Oklahoma City.

Historia stanu sięga połowy XVI wieku, kiedy to osadnicy z Hiszpanii odkryli i osiedlili się na terenach dzisiejszej Oklahomy. Pomimo tego nie nacieszyli się zbyt długo tymi terenami, ponieważ po pewnym czasie trafiły one w ręce Francuzów. W roku 1803 Oklahoma została wykupiona przez Stany Zjednoczone, jednak początkowo odgrywała główną rolę w Terytorium Indiańskim, gdzie przesiedlano Indian z południowej części państwa. Ostatecznie Oklahomę przyjęto do Unii dnia 16 listopada 1907 roku.

Oklahoma słynie z dobrze rozwiniętego przemysłu rolniczego. Uprawia się tam takie rośliny jak np: pszenicę, orzeszki ziemne, kukurydzę a także sorgo. Oprócz tego gospodarka w dużej mierze jest też oparta na wydobyciu surowców jak chociażby: ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla kamiennego. Dobrze rozwinięty jest także przemysł lotniczy.

Wśród najważniejszych zabytków w Oklahomie warto zwiedzić Infranty Division Museum. Jest to muzeum, w którym znajdują się pamiątki związane z 45 dywizją piechoty, walczącą w wojnie koreańskiej. Innym godnym uwagi zabytkiem jest także National cowboy & western Heritage Museum. Jest to muzeum, w którym dokładnie opisana jest historia Dzikiego Zachodu. Można dowiedzieć się tam o wielu interesujących wydarzeniach z historii, a także poznać codzienne życie kowbojów.

Olimpus

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę-OklahomaDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *