Oregon

Stan na sobotę: Oregon

Oregon – stan w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, na wybrzeżu Pacyfiku. Nazwa Oregon powstała w wyniku przekręcenia i przeniesienia nazwy rzeki Ouariconsint, obecnie Wisconsin River.

Stan Oregon od południa graniczy ze stanami Kalifornia i Nevada, od wschodu z Idaho, w dużej części wzdłuż rzeki Snake, od północy z Waszyngtonem, w dużej części wzdłuż rzeki Kolumbia.

Do USA dołączył w 1859 roku, jako 33. stan

Przed przybyciem Europejczyków region przyszłego stanu był zamieszkiwany przez Indian Amerykańskich, między innymi przez plemiona Bannock, Chinook, Klamath i Nez Perce.

Oregon w XVII wieku był obiektem rywalizacji Hiszpanii, Rosji i Kompanii Hudsona, lecz nie przynależał do żadnej ze stron. Najbardziej zainteresowana regionem jako przedłużeniem swych kalifornijskich włości była Hiszpania. W 1774 wyprawę zorganizował Juan Jose Perez Hernandez, a w roku kolejnym Juan Francisco de la Bodega y Quadra. W 1789 Esteban Jose Martinez zbudował Fort San Miguel na wyspie Vancouver. James Cook badał zachodnie wybrzeże stanu w 1778 podczas swoich poszukiwań Przejścia Północno-Zachodniego.

Na początku XIX wieku region był badany przez ekspedycję Lewisa i Clarka, wysłaną przez rząd Stanów Zjednoczonych w celu rozpoznania terenów nabytych w wyniku Zakupu Luizjany. Ekspedycja spędziła zimę 1805-1806 w Forcie Clatsop, który wybudowała niedaleko ujścia rzeki Kolumbii do Pacyfiku. Ekspedycja ta wraz z relacjami brytyjskiego badacza Davida Thompsona w 1811 r., rozsławiły region jako źródło futer.
W 1811 r. nowojorski finansista John Jacob Astor założył Fort Astoria przy ujściu rzeki Kolumbia, z zamiarem założenia sieci faktorii handlowych wzdłuż rzeki dla Pacific Fur Company. Fort Astoria był pierwszą stałą osadą na terenie przyszłego stanu.

Dewiza stanu Oregon: “Ona lata na swoich własnych skrzydłach”

Lubisz opowieści z dreszczykiem? Ci, którzy na to pytanie odpowiadają twierdząco często  lubią odwiedzać tzw. ghost towns – opuszczone miasta. Kiedyś tętniące życiem ośrodki, dziś puste domy i ulice kryjące w sobie niesamowitą historię. Aura tajemnicy, jaką są owiane przyciąga wielu. Tak jak liczne, bardziej i mniej prawdziwe, historie z nimi związane. Jeśli interesującą Cię ghost towns, powinieneś wiedzieć, że w żadnym stanie nie znajdziesz ich tak wiele jak w Oregonie. W czasach gorączki złota powstało tam mnóstwo niewielkich miasteczek. Prócz złota Oregon przyciągał bogactwem srebra, drewna czy doskonałymi warunkami do wypasu owiec. Wiele z tych miasteczek z czasem wymarło i właśnie dlatego możemy znaleźć tam takie miejsca jak np. Shaniko – opuszczone miasteczko w hrabstwie Wasco. Kiedyś poważny ośrodek produkcji wełny i jedno z największych miast stanu. Do upadku przyczyniła się silna konkurencja i pechowe pożary, w latach 60-tych o losie miasta przesądziła powódź. Wciąż jednak mieszka tam garstka ludzi. Do zobaczenia liczne budynki z początku wieku XX, w tym wpisany na oficjalny rejestr zasobów historycznych USA Shaniko Hotel. Z uwagi na mroźną zimę radzi się odwiedziny od wiosny do jesieni.

Crater Lake w Oregonie jest najgłębszym jeziorem w USA.

Ardea

 Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę: OregonDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *