Tennessee

Stan na sobotę: Tennessee

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam stan – Tennessee. Na północy graniczy z Kentucky i Wirginią, na wschodzie z Karoliną Północną, na południu z Georgią, Alabamą, Missisipi, a na zachodzie z Arkansas
i Missouri. Jest to stan o bardzo wydłużonym kształcie – wschodnia część stanu jest górzysta (Appalachy), środkową stanowi dolina Tennessee, a zachodnią wyżyna Cumberland i dolina Missisipi.

Zanim Tennessee stał się częścią Stanów Zjednoczonych, obszar tego stanu został w XVI wieku spenetrowany przez Hiszpanów.  W 1541 r. ekspedycja Hernando de Soto dotarła do Missisipi.  W  1763 r. obszar ten został włączony do posiadłości angielskich. Do USA dołączył w 1796 roku, jako 16. stan.

Dewizą stanu Tennessee jest „Agriculture and Commerce” (Rolnictwo i handel).

 Tennessee zajmuje powierzchnię  763,4 km², a zamieszkuje go 647 tyś. mieszkańców.  Znajduje się w dwóch strefach czasowych : East Tennessee w UTC-5:00 i Middle Tennessee oraz West Tennessee w UTC-6:00.

Przydomek: Volunteer State – Stan ochotników (dotyczy udziału mieszkańców stanu, którzy wzięli udział
w wojnie 1812 roku).

Symbole: przedrzeźniacz, tulipanowiec amerykański, irys.

Największymi miastami są: Memphis, Nashville-Davidson (wspólnie zarządzane miasto Nashville i hrabstwo Davidson), Knoxville, Chattanooga, Clarksville.

Ciekawostki:
-Nashville – światowa stolica muzyki country,
– w Tennessee, w Graceland, znajduje się posiadłość i grób Elvisa Presleya,
– Park Narodowy Great Smoky Mountains,
– w 1866 roku w miejscowości Pulaski zawiązana została organizacja Ku Klux Klan,
– w Memphis w 1968 roku zginął od kuli zamachowca Martin Luther King, działacz na rzecz równouprawnienia
i zniesienia dyskryminacji rasowej,
Tennessee whiskey – burbon, który przechodzi proces filtracji nazwany Lincoln County Process, w którym jest filtrowana przez grubą warstwę klonowego węgla drzewnego, zanim umieści się ją w beczkach w celu dojrzewania. Ten zabieg daje whiskey charakterystyczny smak. Nazwa procesu pochodzi od hrabstwa Lincoln County w stanie Tennessee. Obecnie w ten sposób produkowane są cztery marki whiskey: Jack Daniel’s, George Dickel, Benjamin Prichard’s Tennessee Whiskeyoraz Collier & McKeel.

Ardea

Zapraszamy do gry w The-West

0 razy komentowano: “Stan na sobotę: TennesseeDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *