previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Stan na sobotę: Vermont

Stan Vermont położony jest w północno – wschodniej części Stanów Zjednoczonych na granicy z Kanadą. Jego nazwa pochodzi z fracuskiego zwrotu “ver mont”, oznaczającego Zieloną Górę. Z tegoż powodu Vermont nazywany jest także Stanem Zielonej Góry. Stolicą tego stanu jest Montpelier, również nazwa pochodzu z francuskiego, moje pierwsze skojarzenie (słuszne) to miasto o tej samej nazwie leżące we Francji. Jest to jeden z najmniej ludnych stanów w Ameryce. Zamieszkuje je jedynie 580 tys. osób.
Symbolami tego stanu jest flaga o niebieskim tle, na której znajduje się dużych rozmiarów sosna. Jest to symbol wszystkich terenów, które wchodziły w skład tzw. Nowej Anglii, do którego należy również Vermont. Sosnę okalają snopy siana i krowa oznaczająca rolnicze znaczenie tegoż terytorium. Osobno znajdują się również igły sosny przypominające o kamuflarzu żołnierzy spod bitwy pod Plattsburghiem.
Pomimo tego, że większość stanu mówi w języku angielskim w prawodawstwie Vermontu nie ma ani słowa na temat języka urzędowego. Mało tego, wielu potomków imigrantów nadal posługuje się językiem swoich przodków np. hiszpańskim.
Na różne spacery terenowe po tym stanie mieszkańcy sugerują ubrać się w wysokie skórzane buty na grubej podeszwie, ponieważ występują tam jadowite węże – grzechotniki. Vermont wyrabia również jede z przysmaków dodawanych do tzw. pancakc’sow – syrop klonowy (polecam, bardzo smaczny dodatek 😉 ). Zresztą stolica stanu jest największym producentem tego przysmaku w całym kraju.
Ciekawym miejscem do zwiedzania jest Burlington, największe miasto Vermontu. Czemu ciekawe? Nazywają je skandynawskim miastem na terenie USA. Czemu? Gdyż w latach 70-tych przeszło przez głosowanie to by zmienić jedną z największych ulic, i też tą najbardziej reprezentatywną Church Street, które zmieniono na wzór duńskiego Strogetu. Znajduje się tam wiele ulicznej sztuki w tym mural nawiązujący do historii Vermont i USA. Można wybrać się również na nadbrzeże, gdzie na turystów czeka możliwość przepłynięcia przez jezioro Champlain. Warte odwiedzenia jest również misato Stowe – jako jeden z bardziej obleganych kurortów narciarskich we wschodniej części Stanów. Na cały kraj znane są lody Ben&Jerry’s, który mało kto wie, ale właśnie w tym stanie miały swój początek. Fabryka ich znajduje się pomiędzy Burlington a Montpelier. Można ją zwiedzać i próbować lodów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *