artykuł

stan na sobotę: Wirginia Zachodnia

Dzisiaj porozmawiamy o Wirginii Zachodniej jednym ze stanów położonych we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Graniczy ona z Ohio, Marylandem, Pensylwianią i Kentucky. Stolicą Wirginii jest Charleston. Pomimo tego, że jest stanem niemal najmniejszym to zamieszkuje j niemal 2 miliony obywateli co daje 37 miejsce.

Może trochę o historii. Pierwsi osadnicy pochodzenia europejskiego pojawili się na terenie przyszłego tanu Wirginii w 1730 roku. Jest to jeden z tzw. pierwotnych stanów, czyli te które jako pierwsze zbuntowały się Imperium Brytyjskiego, a 25 czerwca 1788 roku Wirginia ratyfikowała konstytucję. Dopiero w trakcie wojny secesyjnej, północno – zachodnia część stanu Wirginia opowiedziała się po stronie Unii, a reszta po stronie Konfederatów. To dało początek podziału terytorium na dwa ośrodki. Prawnie stan Wirginia Zachodnia powstała w 1863 roku.

Teraz zajmijmy się paroma ciekawymi miejscami, które znajdują się na terenie tego stanu. Zacznijmy od West Virginia Penitentiary w Moundsville. Jest to więzienie, które z zewnątrz wygląda jak rezydencja. Przestało pełnić tę rolę dopiero w 1995, a rozpoczęło swoją działalność w 1876 roku. Dopiero po wejściu do środka można było zobaczyć do czego przeznaczone była ta budowla. Obecnie jest to muzeum, które przyciąga wielu turystów, a także poszukiwaczy zjawisk paranormalnych, ponieważ w murach tegoż więzienia dokonano około 100 egzekucji. Organizowane również są tam imprezy na Halloween, a także na tzw. Zombie Walk, podczas którego miasto opanowywane jest przez powoli kroczące zombie. W muzeum otwarty jest również escape room z którego goście muszą się w określonym czasie wydostać na podstawie znalezionych w środku wsazówek.

Wartym zobaczenia jest również budynek Kapitolu, czyli władz stanowych, znajdujący się w stolicy stanu Charleston. Budynek mierzący 89 metrów góruje nad resztą zabudowy. Stylizowany na antyczne greckie świątynie posiada niezwykle bogate wnętrze, które w 2/3 zostało wykonane z marmuru. Sama budowla jest olbrzymich rozmiarów, gdyż architekt projektując budynek Kapitolu zdecydował się na umieszczenie w nim 333 pomieszczeń.

Kolejne interesujące miejsce to Droop Mountain Battlefield State Park. Jest to muzeum upamiętnające największą bitwę wojny secesyjnej, która miała miejsce na terenie Wirginii Zachodniej. W miejscu tym znajduje się wiele broni tak wojsk Unii jak i Konfederatów, czy umundurowanie. Teren parku poprzecinany jest również wieloma szlakami górskimi, oraz wieża obserwacyjna, która daje wspaniały punkt obserwacyjny na Appalachy.

Fusek

0 razy komentowano: “stan na sobotę: Wirginia ZachodniaDodaj swój →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *