previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

stan na sobotę: Wirginia Zachodnia

Dzisiaj porozmawiamy o Wirginii Zachodniej jednym ze stanów położonych we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Graniczy ona z Ohio, Marylandem, Pensylwianią i Kentucky. Stolicą Wirginii jest Charleston. Pomimo tego, że jest stanem niemal najmniejszym to zamieszkuje j niemal 2 miliony obywateli co daje 37 miejsce.

Może trochę o historii. Pierwsi osadnicy pochodzenia europejskiego pojawili się na terenie przyszłego tanu Wirginii w 1730 roku. Jest to jeden z tzw. pierwotnych stanów, czyli te które jako pierwsze zbuntowały się Imperium Brytyjskiego, a 25 czerwca 1788 roku Wirginia ratyfikowała konstytucję. Dopiero w trakcie wojny secesyjnej, północno – zachodnia część stanu Wirginia opowiedziała się po stronie Unii, a reszta po stronie Konfederatów. To dało początek podziału terytorium na dwa ośrodki. Prawnie stan Wirginia Zachodnia powstała w 1863 roku.

Teraz zajmijmy się paroma ciekawymi miejscami, które znajdują się na terenie tego stanu. Zacznijmy od West Virginia Penitentiary w Moundsville. Jest to więzienie, które z zewnątrz wygląda jak rezydencja. Przestało pełnić tę rolę dopiero w 1995, a rozpoczęło swoją działalność w 1876 roku. Dopiero po wejściu do środka można było zobaczyć do czego przeznaczone była ta budowla. Obecnie jest to muzeum, które przyciąga wielu turystów, a także poszukiwaczy zjawisk paranormalnych, ponieważ w murach tegoż więzienia dokonano około 100 egzekucji. Organizowane również są tam imprezy na Halloween, a także na tzw. Zombie Walk, podczas którego miasto opanowywane jest przez powoli kroczące zombie. W muzeum otwarty jest również escape room z którego goście muszą się w określonym czasie wydostać na podstawie znalezionych w środku wsazówek.

Wartym zobaczenia jest również budynek Kapitolu, czyli władz stanowych, znajdujący się w stolicy stanu Charleston. Budynek mierzący 89 metrów góruje nad resztą zabudowy. Stylizowany na antyczne greckie świątynie posiada niezwykle bogate wnętrze, które w 2/3 zostało wykonane z marmuru. Sama budowla jest olbrzymich rozmiarów, gdyż architekt projektując budynek Kapitolu zdecydował się na umieszczenie w nim 333 pomieszczeń.

Kolejne interesujące miejsce to Droop Mountain Battlefield State Park. Jest to muzeum upamiętnające największą bitwę wojny secesyjnej, która miała miejsce na terenie Wirginii Zachodniej. W miejscu tym znajduje się wiele broni tak wojsk Unii jak i Konfederatów, czy umundurowanie. Teren parku poprzecinany jest również wieloma szlakami górskimi, oraz wieża obserwacyjna, która daje wspaniały punkt obserwacyjny na Appalachy.

Fusek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *