previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Stan na sobotę: Wirginia

Stan Wirginia położony jest na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Stan ten na północy graniczy z Wirginią Zachodnią i Marylandem na zachodzie z Kentucky, a na południu z Tennessee i Karoliną Północną. Stolicą stanu jest miasto Richmond. Dewizą stanu Wirginia jest następujące powiedzenie: Taki los spotyka zawsze tyranów. Czemu akurat taką? Można zasugerować się tym, że Wirginia jest jednym z pierwotnych stanów, czyli takich które ja pierwsze zbuntowały się przeciwko władzy brytyjskiej i to one były podstawą państwowości przyszłego imperium. Ponadto to na terenie dzisiejszej Wirginii  w 1607 roku wylądowali pierwsi osadnicy z Anglii i założyli pierwszą osadę zwaną Jamestown. Natomiast rok wcześniej powstała tzw. Pierwsza Karta Wirginii, która regulowała prawodawstwo i osadnictwo, a także przewidywała osobę gubernatora wraz z jego prawami na terenach między 34 a 45 równoleżnikiem. Symbolami tegoż stanu jest kwiat derenia oraz ptak kardynał.

W początku istnienia Wirginii mamy też ciekawy polski akcent. Otóż zostali nasi przodkowie sprowadzeni do Wirginii jako eksperci od wytwarzania żywicy i smoły, która miała być przewidziana na handel. Polacy po paru latach zaczęli w praktyce kontrolować cały handel nowej kolonii pomimo niewielkiej liczby polskich osadników (około 50 osób na 1000 mieszkańców Jamestown). Podczas wyborów do Zgromadzenia Ogólnego Wirginii gubernator zadecydował, że głosować mogą jedynie koloiści angielskiego pochodzenia. Była to przyczyna strajku Polaków i zamknięciu wszystkich zakładów. Gubernator widząc postawę Polaków i wiedząc ile oni znaczą dla handlu Wirginii szybko się zreflektował i ich również objął prawami wyborczymi.

Ważnym dla historii Wirginii jest również obężenie Yorktown w trakcie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Bitwa ta jest symbolem początku niezależności i niepodległosci Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Pokonanie Brytyjczyków miało rzecz jasna istosny wpływ na późniejszy rozwój tychże terenów.

Co warto zobaczyć na terenie tegoż stanu?

Prowadząc dobrą politykę jeśli chodzi o historyczne ciekawe miejsca stan Wirginia kultywuje tradycje i rozwija wiele atrakcji związanych z ich przeszłością. Starają się odrestaurować pozostałości po mieście Jamestown, które oni starają się ukazywać jako kolebkę Stanów Zjednoczonych (trudno się z tym nie zgodzić). Zatem warto zwiedzić, posłuchać przewodników, zobaczyć na własne oczy jak mogło wyglądać Jamestown na początku XVII wieku, a także posłuchać o historii tegoż miasta.

Na terenie tego stanu znajduje się również jeden z domów Georga Washingtona, praktycznie niezmieniony od czasów jego życia. I tak samo świetnie przedtawia on czay życia pierwszego prezydenta USA, można się dowiedzieć wiele o jego codziennym życiu. Pozwala zobaczyć jak żyło się w XVIII wiecznych Stanach Zjednoczonych.

Atrakcji w stanie Wirginia jest wiele. Czy to plaże na wschodnim wybrzeżu, czy wiele parków rozrywki w centrum stanu, aż po wielką ilość muzeów.

Ciekawym faktem jest to, że to na terytorium Wirginii urodziło się najwięcej przyszłych prezydentów (aż ośmiu), z tego powodu stan ten nazywany jest Matką Prezydentów. W Wirginii urodzili się:

  1. George Washington (wybrany na prezydenta w 1788)
  2. Thomas Jefferson (1800)
  3. James Madison (1808)
  4. James Monroe (1816)
  5. William Henry Harrison (1840)
  6. John Tyler (1841)
  7. Zachary Taylor (1848)
  8. Woodrow Wilson (1912)
Fusek

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *