previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Szlak oregoński

Szlak oregoński był jednym z najważniejszych kierunków przemieszczania się ludności na zachodnią stronę Stanów Zjednoczonych. Nazwa pochodzi od stanu Oregon, w którym ów droga się kończyła.
Rozpoczynał się on w Saint Luis, ciągnął się przez około 3000 km, aż do wybrzeży Pacyfiku.

Został on wytyczony w XIX wieku, kiedy to John Jacob Astor podczas swojej wyprawy wytyczył najlepszą drogę do pokonania Gór Skalistych. Prowadziła ona przez Przełęcz Południową, która do tego czasu znana była wyłącznie Indianom. Dzięki odkryciu nowego traktu możliwe było poruszanie się ze wschodu na zachód wraz z wozami. Wcześniej znana była trasa łącząca dwa krańce Stanów Zjednoczonych, jednak jej przebieg miejscami pozwalał jedynie na pieszą przeprawę. Osoby podróżujące nie mogły zbierać ze sobą wielu potrzebnych rzeczy.

Dzięki odkryciu nowej, wygodniejszej drogi powoli rozpoczęły się wędrówki ludności. Początkowo podróżowali nią handlarze czy też wojsko. Dopiero po upływie wielu lat zaczęła być to szlak, po którym przemieszczały się wyprawy osadników. Pierwsza została organizowana w roku 1842 i liczyła około 100 osób. Część ludności przebywała całą trasę od stanu Missouri, aż do stanu Oregon; pozostali osiedlali się po drodze tworząc nowe osady.

Trasa wytyczona przez Astora straciła na swoim znaczeniu w momencie ruszenia pierwszych pociągów kolei transkontynentalnej.

                             Lenka


Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *