previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Tlingit

W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć Wam plemię Tlingit, który został u nas uhonorowany zestawem podczas wielkanocy dwa lata temu. Czym to plemię się charakteryzowało? Gdzie zamieszkuje? Zapraszam do lektury.

Jest to rdzenna ludność terenów północno-zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, głównie Alaski. Nazwa tego plemienia jak i ich język, można przetłumaczyć jako Ludzie przypływów. Ich system jest odwrotny niż nasz, jeśli chodzi o dziedziczenie. Cały majątek oraz role w plemieniu są dziedziczone po kądzieli, a nie po mieczu, czyli po linii matki. Ich kultura rozwinęła się w lesie w strefie umiarkowanej na południowo zachodnim brzegu Alaski i Archipelagu Aleksandra.

Kultura tegoż plemienia jest bardzo zróżnicowana i wielopłaszczyznowa. Bardzo duży nacisk kładziony jest na rodzinę i pokrewieństwo oraz na tradycę zebrań i przemówień. Ważna jest u nich nie tylko majętność, ale również silne przywiązanie do dobrego zachowania, a także hojność, chęć pomocy i ofiarność dla innych członków wspólnoty. Tlingit społeczeństwo jest podzielone na dwa ugrupowania , Kruka i orła. Te z kolei są podzielone na liczne klany , podzielone na linie rodowe lub grupy domów. Grupy te posiadają heraldyczne herby, które są wyświetlane na totemach , kajakach , talerzach świątecznych, stanowiskach domowych, tkalniach, biżuterii i innych formach sztuki.

Myśl i przekonanie Tlingit, choć nigdy formalnie nie skodyfikowane, było historycznie dość dobrze zorganizowanym systemem filozoficznym i religijnym, którego podstawowe aksjomaty ukształtowały sposób, w jaki ludzie Tlingit postrzegali i wchodzili w interakcje z otaczającym światem. Tlingi byli tradycyjnie animistami , a myśliwi rytualnie oczyszczali się przed polowaniem na zwierzęta. Szamani, przede wszystkim mężczyźni, leczyli choroby, wpływali na pogodę, pomagali w polowaniach, przewidywali przyszłość i chronili ludzi przed czarami.

Jedzenie jest centralną częścią kultury Tlingit, a ziemia jest obfitym dostawcą. Większość bogactw życia pływów na plażach południowo-wschodniej Alaski można zbierać w celach spożywczych. Chociaż jedzenie poza plażą może zapewnić dość zdrową i urozmaiconą dietę, jedzenie “jedzenia na plaży” jest uważane za godne pogardy wśród Tlingit i oznaką ubóstwa. Istotnie, szamani i ich rodziny musieli powstrzymać się od wszelkiego pożywienia zebranego z plaży, a mężczyźni musieli uniknąć jedzenia na plaży przed bitwami lub forsownymi działaniami w przekonaniu, że osłabiłoby to ich duchowo, a może i fizycznie.

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *