previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Totemy

Indianie wierzą, że każdemu człowiekowi jest przypisany jego indywidualny totem. Można jednak pracować z większą ich ilością. Może on wynikać z racji czasu narodzin, być znaleziony podczas Poszukiwania Wizji, podczas snu, doznanej wizji, w czasie medytacji, wielokrotnie lub okresowo spotykany, itp. Indywidualny totem jest bardzo ważnym swoistym życiowym lekiem, przyczynia się do zdrowia duchowego. Totem może obronić człowieka, doradzić mu w trudnych chwilach, dodać uzdrawiającej siły, podpowiedzieć stosowną na daną chwilę pieśń lub nawet pomóc w sprawach zawodowych. Nie ma określonej liczby totemów, z którymi można pracować. Każda roślina, każdy minerał, każde zwierzę ma inne właściwości i działanie. Każdy z nich wymaga trochę innej pracy. Można pracować z każdym z osobna, jak również łączyć ją w poszczególne totemy.
Totemy, zwierzęta mocy, czy duchowi przewodnicy, są w indiańskiej duchowości tym samym. Indianie nie rozumieli tego w taki sposób, jak my symbole. Jak to L. Michalik ujął:

„Kontakt z określonym totemem, np. niedźwiedzia, bobra, brzozy czy opalu rozumiano jako kontakt ze swoistego rodzaju esencją, duchem wszystkich niedźwiedzi żyjących na Matce Ziemi, wszystkich bobrów, brzóz czy opali. Duch niedźwiedzia nie jest symbolem. Jest istotą, esencją istnienia ducha niedźwiedzia. Każdy pojedynczy niedźwiedź jest rzeczywistym i materialnym wyrazem tego ducha.”

Każdy totem ma inną moc i tylko częściowo można ją zauważyć „gołym okiem”. Wynika to z pochodzenia danego totemu, zapotrzebowania, rodzaju bytu, żywienia, itp. Jednak współcześnie szamani indiańscy nakłaniają również do poznania dawnych legend, historii czy mitów – nie tylko indiańskich, ale również rodzimych (czyli w naszym wypadku-Polski) – mówiących o otaczającym nas świecie przyrody i zależnościach występujących wewnątrz niej.
W przypadku znakomitej większości totemów, podstawową „komunikacją” z nim jest medytacja.

 

Red. Sunka Wakan


Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *