previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Wendigo

Cofnijcie się kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat wstecz. Przypomnijcie sobie wasze dzieciństwo. Beztroski czas spędzany na zabawie z przyjaciółmi, czas biwaków i strasznych opowieści przy ognisku. Pamiętacie te straszne historie opowiadane przez starszych znajomych? Atmosferę, która pobudzała strach? Szum wiatru, który powodowały dreszcze na plecach? Nietypowe hałasy dochodzące z koron drzew? Większość młodych ludzi pewnie tego nie pamięta, ja mam to szczęście, że gdy byłem młodszy komputer przegrywał z podwórkiem, playstation było czystą fikcją, a jedyne co się liczyło to, to by piłka nie wpadła na plac złośliwego sąsiada. Spróbujcie sobie przypomnieć, wyobraźcie sobie tą atmosferę, zamknijcie oczy i przenieście się do południowej Kanady, to właśnie tu według indiańskich wierzeń żyje Wendigo.

Olbrzymie, bo osiągające nawet 4 metry stworzenie żyjące w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. “Olbrzym-ludożerca atakujący zimą” jak określają go Indianie z plemienia Ojibwa. Często przedstawiany jest jako stworzenie trzykrotnie większe od przeciętnego człowieka. Całe jego ciało pokryte jest czarną gęstą sierścią, a oczy mają kolor krwistej czerwieni. Ma duże szpiczaste uszy, ogromne stopy i długie palce.  Według indiańskich podań Wendigo najaktywniejszy jest zimą. Poluje na ludzi i żywi się ich mięsem. Często więzi żywych jeszcze nieszczęśników w jaskiniach i grotach, by wkrótce ich zjeść.

Postać Wendigo przedstawiana jest także jako “zły duch”, który opętuje człowieka i sprawia, że ten staje się kanibalem.

Oczywiście nigdy nie potwierdzono, że Wendigo istnieje, wszystkie przekazy o tym stworzeniu pochodzą z opowieści Indian.

Przykładowy wizerunek windigo
Przykładowy wizerunek Wendigo

Szczególne podziękowania dla player698, który poświęcił swój czas i podzielił się swoja wiedzą na temat Indian, ich wierzeń, legend i postaci, które w nich występują.

 

Redaktor
Dawodi


Zapraszamy do gry w The West

1 komentarz do “Wendigo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *