previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

William Penn

Witajcie, dzisiaj chciałbym Wam przedstawić pewną osobę, która dla pewnego stanu w USA stanowi fundamentalną dla historii postać. William Penn, bo o nim mowa urodził się 14 października 1644 roku w Londynie. Był synem oszlachconego admirała marynarki wojennej, także Williama Penna. Niestety nic nie wiemy na temat jego matki.

Ojciec wysłał go do dobrych szkół, żeby wyszedł na ludzi i zrobił karierę. Na początku uczył się w Essex, a potem na Oksfordzie. W tamtym okresie chciano wprowadzić prawo, które nakazywano by studentami mogli być jedynie Ci należący do kościoła anglikańskiego. Młody William był przeciwny temu prawu, przez co popadł w niełaskę władzom uczelni, a następnie został usunięty ze szkoły. Ojciec był bardzo niezadowolony z postawy syna, postanowił jednak wysłać swojego pierworodnego do Włoch i Francji w celu zmiany swoich poglądów. Po dwuletnich wojaży William młodszy wrócił nieco poważniejszy. Zaczął studia prawnicze w Londynie, a po nich wyruszył do Irlandii, gdzie zaprzyjaźnił się z Thomasem Lee, kwakierskim kaznodzieją. Kim byli kwakrzy? W skrócie odrzucali ceremoniał kościelny, służbę wojskową i rozrywki. Szczególnie dwa pierwsze były bardzo trudne do “przełknięcia” władzom państwa brytyjskiego z uwagi na częste prowadzenie wojen przez ten kraj. Nasz bohater zaprzyjaźnił się z duchownym, przyjął zasady kwakrom, przez co jego ojciec doznał szoku nerwowego. Kilkukrotnie był zatrzymywany przez władze, choć często za jego uwolnieniem stał wciąż ważny w państwie Stuartów jego ojciec. Bohater naszego artykułu podróżował po Europie rozmawiając z innymi Kwakrami. Po wielu dyskusjach postanowili, z powodu niechęci, wręcz nienawiści społeczeństwa, przenieść się na terytorium dzisiejszego USA.

Król był winien ojcowi Penna dużo pieniędzy, którą postanowiono spłacić dając Pennowi niemal nieograniczoną władzę na terytorium dzisiejszej Pensylwanii, nazwanej oczywiście na ceść założyciela. Pensylwania to po prostu lasy Penna, gdyż sylvania to po łacinie lasy. Postawił tama na dużą swobodę religijną, spisał prawa tam obowiązujące. Godne zaznaczenia jest to, że nie dochodziło do konfliktów pomiędzy kolonistami a Indianami, co nie było łatwe. Początkowo miał za sobą króla Karola II Stuarta, lecz po zmianie władzy znowu popadł w niełaskę dworu, gdyż nowy władca Wilhelm Orański pragnął zjednoczenia swoich poddanych w jednej religii. Pomimo tego Pensylwania nadal pozostawała w rękach Penna, który starał się rozwijać prawodawstwo na swoim terytorium zmieniając konstytucję w 1701, którą nazwał “Kartą przywilejów”. Trzeba również zaznaczyć, że Penn w swojej koronnej pracy „An Essay Towards the Present and Future Peace of Europe” pragnął zjednoczenia Europy rządzonej w  myśl prawa międzynarodowego. Czyli, de facto jedne z pierwszych myśli na temat utworzenia Unii Europejskiej zrodziły się już na przełomie XVII i XVIII wieku.

Korona brytyjska oczywiście chciała zakupić od Penna terytorium Pensylwanii, jednak początkowo Penn się na to nie zgadzał. Pod koniec życia próbował sprzedać swoją ziemię, jednak wylew i wiążące się z tym konsekwencje, a także coraz większa władza w “państwie Penna” jego żony i wpływowego gubernatora pokrzyżowały plany. Penn ostatecznie zmarł 30 lipca 1718 roku. Natomiast terytorium Pensylwanii znajdowało się we władaniu rodziny Pennów aż do czasów utworzenia Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

Fusek

Zapraszamy do gry w The West

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *