previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Dziennik The West

Żywioły Matki Ziemi

Nauczyciele indiańskich tradycji uczą, że na ziemi istnieją cztery żywioły. Dziś chciałabym krótko Wam opisać, jakie w ogóle znaczenie one mają w świecie, natomiast w kolejnych częściach opiszę każdy żywioł z osobna. Zapraszam do lektury!

Czterema podstawowymi składnikami tworzącymi powłokę ziemi są woda, ziemia, ogień oraz powietrze. Żywioły te mogą istnieć bez zwierząt, roślin czy ludzi, co czyni je niezwykłymi. Nie potrzebują do egzystowania niczego poza sobą, a w akcie stworzenia świata pojawiły się jako pierwsze, dlatego też Indianie darzą je szczególnym uznaniem oraz szacunkiem.
W wielu plemionach indiańskich cztery żywioły odwzorowują cztery stany umysłu, czy też cztery etapy w życiu człowieka. W ogóle w kulturze indiańskiej cyfra ta jest uznawana za świętą. Północ związana jest ściśle z żywiołem Ziemi oraz mądrością. Widzi również łańcuchy przyczynowo skutkowe różnych działań. Wschód natomiast łączy się z żywiołem powietrza, gdzie rodzi się samoświadomość, impuls życia czy też pierwsza iskra samodzielnego istnienia. Powstają również wszelkie pytania egzystencjalne. Z kolei południe powiązane jest z żywiołem ognia. Odwzorowuje sferę tworzenia, dojrzewania oraz psychicznej odnowy. Jest to również punkt samorealizacji w życiu. Z kolei związany z żywiołem Wody zachód nawołuje do transformacji. Symbolizuje przejście w stan duchowy, medytację ale jest również sferą wizji, snów oraz intuicji.
Nasze cztery żywioły możemy zaliczyć do tzw. królestwa minerałów. Są one powiązane w różnych zależnościach z pozostałymi trzema królestwami na świecie: królestwem roślin, królestwem zwierząt oraz królestwem istot dwunożnych (ludzi). Matka Ziemia żywi rośliny, zwierzęta oraz ludzi, czyniąc ich silnymi i zdrowymi. Daje im również schronienie. Zarówno ona, jak istoty żeńskie są dawczyniami życia. Wszystko, co istnieje na ziemi, pochodzi od niej i tak jak powstało, tak po śmierci do niej wróci (krąg życia).

a7ee551f83a14027b8996b3dc2d1fb89

Sunka Wakan


Zapraszamy do gry w The West

1 komentarz do “Żywioły Matki Ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *